Strona główna Artykuł sponsorowany 5 najczęściej pojawiających się mitów dotyczących fotowoltaiki

5 najczęściej pojawiających się mitów dotyczących fotowoltaiki

0
Z pewnością zetknąłeś się z wieloma nietypowymi sformułowaniami na temat fotowoltaiki, coraz chętniej wybieranego rozwiązania do produkowania energii w polskich domach. To nic dziwnego – popularność, jaką zdobywa ta dziedzina energii odnawialnej sprawia, że narasta wokół niej wiele mitów.

Dowiedz się, które, dość często pojawiające się, informacje dotyczące fotowoltaiki są fałszywe. Oto pięć najpopularniejszych mitów o fotowoltaice, które zostaną przez nas obalone. A pomaga nam w tym ekspert z Sunday Polska – jednej z czołowych firm fotowoltaicznych w Polsce.

1. Koszty eksploatacyjne paneli fotowoltaicznych są niezwykle wysokie
Panele fotowoltaiczne, czy nawet sam inwerter, otrzymują od producentów bardzo długą gwarancję, dlatego jedynym kosztem, z jakim możemy się spotkać to okresowe przeglądy, o ile wymagane są do gwarancji. Gdy okres gwarancji minie, serwisu może wymagać jedynie inwerter, te jednak mają gwarancję nawet 10 czy 15 lat – wyjaśnia ekspert Sunday Polska. Koszt takiego przedsięwzięcia powinien zamknąć się w kilkuset złotych rocznie. Jeśli chcesz zadbać o swoją instalację fotowoltaiczną i głowisz się, w jaki sposób to zrobić, podpowiadamy – nie musisz robić nic poza umyciem modułów raz na pół roku. –Panele fotowoltaiczne można myć i taką czynność jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Zanim jednak do tego przystąpimy, należy uważnie zapoznać się z zasadami czyszczenia, aby przypadkiem nie uszkodzić modułu – dodaje. Nie musisz korzystać z wyspecjalizowanych firm oferujących taki serwis. Jeśli jednak chcesz mieć stuprocentową pewność co do funkcjonowania Twojego systemu fotowoltaicznego, możesz skorzystać z usług serwisowych.

2. W Polsce jest za zimno i występuje zbyt niskie nasłonecznienie, aby fotowoltaika była opłacalna
Wiele źródeł w sieci zniechęca do zakładania paneli fotowoltaicznych. Przeciwwskazaniami do zastosowania tej technologii odzyskiwania energii jest klimat panujący w Polsce. Według zwolenników tej teorii, w naszym kraju jest zbyt zimno oraz występuje zbyt małe nasłonecznienie. Jeżdżąc do pracy, szkoły, czy na zakupy zwróciłeś na pewno uwagę na rozsiane po różnych posesjach moduły fotowoltaiczne. To oznacza, że nie tylko w krajach ciepłych, ale także w Polsce wielu przekonało się, jakie korzyści niesie za sobą fotowoltaika, i że w naszym kraju jest ona równie efektywna. Europejski klimat, właściwy dla Europy Środkowej i Wschodniej, pozwala na skuteczne wykorzystanie technologii fotowoltaicznej. Co więcej, zwracanie uwagi na temperaturę powietrza jest podstawowym błędem. – O skuteczności działania paneli fotowoltaicznych świadczy przede wszystkim poziom nasłonecznienia. Polska ma zbliżone zasoby energii słonecznej i wynoszą one od 950 do 1 100 kWh/m2 na rok. To oznacza, że instalacja fotowoltaiczna w kraju o takim nasłonecznieniu jest w stanie wyprodukować rocznie średnio 1 000 kWh z zainstalowanego kilowata mocy – podkreśla ekspert Sunday Polska. Uzyskiwanie energii słonecznej możliwe jest również w pochmurne dni. Moduły pochłaniają rozproszone światło słoneczne, dlatego musisz wiedzieć, że fotowoltaika w Polsce jest skuteczna już dziś i będzie w przyszłości dzięki nieustannemu rozwojowi tej dziedziny.

3. Instalacja fotowoltaiczna jest bezużyteczna, bo nie wytwarza energii w nocy, kiedy korzystam z urządzeń elektrycznych
Nie ma znaczenia kiedy korzystać z urządzeń elektrycznych – instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd w dzień, jednak dzięki gromadzeniu jej w tym czasie, możemy ją wykorzystać także w nocy. „To fakt, panele potrzebują słońca, aby produkować energię, nie oznacza to jednak, że w okresie nocnym, czy nawet zimowym, pozostaniemy bez prądu. Obiekt (dom), na którym zamontowano instalację fotowoltaiczną cały czas jest podpięty do sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu masz stały dostęp do prądu.” To świetny sposób na skorzystanie z darmowej, w pełni ekologicznej energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

4. Muszę otrzymać pozwolenie na montaż paneli, aby korzystać z fotowoltaiki
Posiadanie pozwolenia na montaż lub zgłoszenia takiego faktu obowiązuje tylko część systemów fotowoltaicznych. Decydując się na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej na swoim dachu (lub gruncie), nie musisz zdobywać pozwolenia. Jak potwierdza ekspert Sunday Polska – Jeśli moc instalacji nie przekracza 50 kW, jesteś zwolniony z formalności uzyskania pozwolenia na montaż instalacji. Jak zapewne wiesz, najpopularniejsze instalacje fotowoltaiczne dla domu nie przekraczają swoją mocą 10 kW (średnia instalacja dla domu jednorodzinnego to około 5 kW).

5. Panele fotowoltaiczne są bardzo drogie i stać na nie tylko najbogatszych
Choć sam zakup paneli może początkowo wydać się kosztowny, jest on inwestycją, która zwraca się bardzo szybko. – Inwestycja w instalację fotowoltaicznę zwraca się już w ciągu 5 do 7 lat. Dodatkowo, koszty można zredukować, korzystając z dofinansowań i ulg, np. ulgi termomodernizacyjnej – twierdzi ekspert Sunday Polska i dodaje, że: Ponadto, fotowoltaiki nie musimy kupować tylko za gotówkę. Nasza firma oferuje również zakup instalacji na kredyt na bardzo korzystnych warunkach. Okazuje się, że czas zwrotu jest niewielki. Wręcz przeciwnie – wraz z upływem lat inwestycja przynosi spore oszczędności.

Zadaj pytanie ekspertowi Sunday Polska
Jeśli szukasz szczegółowych informacji dotyczących montażu instalacji fotowoltaicznej, skonsultuj się w tej sprawie z ekspertem. Zadzwoń lub napisz do Sunday Polska – konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMarzenie niepełnosprawnych nabiera kształtu. Zajrzyjcie do wyjątkowej kawiarenki [VIDEO]
Następny artykułDla kogo 1% podatku? Wesprzyj Gracjana Kamienieckiego