Strona główna 0_Slider Jakość powietrza pod kontrolą? Część czujników wyłączona lub z problemami technicznymi

Jakość powietrza pod kontrolą? Część czujników wyłączona lub z problemami technicznymi

0

Już od ponad trzech lat mieszkańcy Świdnicy mogą na bieżąco śledzić stan jakości powietrza dzięki zamontowanym w różnych częściach miasta czujnikom. Od pewnego czasu występują jednak problemy w funkcjonowaniu kilku stacji pomiarowych. Jak wskazuje jeden z mieszkańców, notorycznie nie działa m.in. urządzenie zainstalowane na osiedlu Zawiszów.

Czujnik zamontowany pod koniec 2017 roku przy ulicy Armii Krajowej

Przez wiele lat świdniczanie nie mogli śledzić aktualnych pomiarów „smogowych” zanieczyszczeń, ponieważ jedyna stacja pomiarowa znajdująca się na terenie miasta, prowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, była stacją manualną. Oznaczało to, że zebrane przez nią wyniki podawane były z opóźnieniem i tylko raz w miesiącu.

Zmieniło się to pod koniec 2017 roku, wraz z uruchomieniem stacji pomiarowej Airly przy ulicy Armii Krajowej. W roku 2018 kolejny czujnik zainstalowany został przy ulicy Długiej, a świdnicki magistrat zdecydował się na zakup i montaż dalszych 5 urządzeń Air-Fox służących do pomiaru jakości powietrza, które zamontowane zostały w następujących lokalizacjach: Urząd Miejski (ul. Armii Krajowej 49), Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (ul. Długa 33), Szkoła Podstawowa nr 4 (ul. Marcinkowskiego 4-6), Szkoła Podstawowa nr 6 (ul. Jodłowa 21), Szkoła Podstawowa nr 1 (ul. Galla Anonima 1). Dane zbierane są również przez pojedyncze stacje działające w ramach innych platform monitorowania jakości powietrza.

Dzięki uruchomieniu czujników, mieszkańcy zyskali możliwość łatwego sprawdzenia – za pośrednictwem stron internetowych Airly i Air-Fox, czy też poprzez aplikacje na smartfony – aktualnych pomiarów poziomu pyłów PM10 i PM2.5, a także danych dotyczących ciśnienia i temperatury. Z czasem pojawiły się jednak problemy w funkcjonowaniu kilku urządzeń zamontowanych na terenie Świdnicy. Nieczynne są obecnie oba czujniki działające na platformie Airly, a od pewnego czasu pomiary nie są regularnie przekazywane przez stację pomiarową na osiedlu Zawiszów.

Monitoring powietrza w Świdnicy jest świetnie zorganizowany dzięki firmie Sonel, która zainstalowała czujki w Świdnicy. Sęk w tym, że jedna notorycznie nie działa – twierdzi jeden z mieszkańców, wskazując na urządzenie zamontowane na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Galla Anonima. – Stacja działa ca. dwa, trzy, czasem więcej dni w miesiącu – zaznacza mieszkaniec, który postanowił interweniować w związku z tą sytuacją w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. W odpowiedzi na swoje zgłoszenie otrzymał informację, że sprawa została przekazana do stosownego wydziału. Co jednak jest przyczyną zasygnalizowanej przez świdniczanina awaryjności czujnika? Z pytaniem w tej sprawie zwróciliśmy się do świdnickiego magistratu.

W obiekcie przy ul. Galla Anonima, na którym został zainstalowany detektor jakości powietrza AIRFOX do pomiaru zawartości pyłu zawieszonego PM2.5 i PM10, występują problemy techniczne związane ze stabilnością łącza internetowego – tłumaczy Magdalena Dzwonkowska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Świdnicy. – Podjęto już działania, mające na celu wyeliminowanie problemu – zapewnia.

/mn/

Poprzedni artykułCiągnikiem po nowej ścieżce rowerowej. „To nic innego jak akt wandalizmu”
Następny artykułInternauci ukarani za znieważenie policjantów i publikowanie gróźb karalnych w komentarzach