Strona główna 0_Slider Internauci ukarani za znieważenie policjantów i publikowanie gróźb karalnych w komentarzach

Internauci ukarani za znieważenie policjantów i publikowanie gróźb karalnych w komentarzach

4

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów województwa dolnośląskiego postanowił podjąć działania wobec internautów, którzy dopuścili się znieważenia funkcjonariuszy i nawoływali do popełnienia przestępstwa w komentarzach pod publikacjami dotyczącymi policyjnej interwencji przeprowadzonej w kwietniu 2019 roku w Strzegomiu. Wobec trzech komentatorów Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu skierowała do sądu akt oskarżenia. – Nasz apel do wszystkich tych, którzy nie znając okoliczności sprawy, kierując się emocjami, zamieszczają komentarze myśląc, że są anonimowi: zastanówcie się dwa razy zanim to zrobicie, bo później może być za późno. Od wyjaśniania czy interwencje, które podejmują policjanci są przeprowadzane zgodnie z prawem, są różne instytucje, które są do tego powołane a nie internetowi komentatorzy – wskazuje Robert Hamuda z NSZZ Policjantów województwa dolnośląskiego.

25 kwietnia 2019 roku upublicznione zostało nagranie przedstawiające policyjną próbę zatrzymania mężczyzny przez przez dwóch policjantów z Komisariatu Policji w Strzegomiu. – Materiał przedstawia fragment interwencji podjętej przez policjantów Komisariatu Policji w Strzegomiu w związku z zatrzymaniem mężczyzny, na którego wystawiony został przez Prokuraturę Rejonową w Świdnicy nakaz zatrzymania. Mężczyzna w czasie zatrzymania stawiał czynny i bierny opór, w związku z tym zastosowano środki przymusu bezpośredniego. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Badanie wykazało ponad promil alkoholu w organizmie – informowała Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Przebieg interwencji wyjaśniali wówczas policjanci. – W przypadku wzbudzającej skrajne emocje interwencji w Strzegomiu mieliśmy do czynienia z osobą poszukiwaną przez prokuraturę, dodatkowo mężczyzna stawiał bierny i czynny opór, a więc nie współpracował ze stróżami prawa i właśnie dlatego funkcjonariusze zdecydowali się na użycie środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej, a następnie kajdanek. Biorąc pod uwagę samo nagranie z interwencji w Strzegomiu, policjanci w żaden sposób nie przekroczyli swoich uprawnień i działali w granicach prawa. Wręcz uważam, że wykonali bardzo dobrą robotę – pomimo tego, że mieli do czynienia z osobą poszukiwaną i stawiającą opór, a więc potencjalnie niebezpieczną i stwarzającą zagrożenie, kierowali się zasadą minimalizacji skutków oraz dostosowali odpowiedni środek przymusu do zaistniałej sytuacji” – podkreślali przedstawiciele NSZZ Policjantów województwa dolnośląskiego.

Zarejestrowana szarpanina i sposób prowadzenia działań przez funkcjonariuszy spotkały się z licznymi komentarzami internautów oraz krytyką. – Po wstawieniu filmiku do sieci, na policjantów wylała się fala „hejtu”. Internauci sądząc, że są osobami anonimowymi nie ograniczali się w ilościach umieszczanych komentarzy, które niejednokrotnie przekraczały normy obyczajowe, ale w naszej ocenie również prawne. Oto kilka przykładowych komentarzy (pisownia oryginalna) a było ich kilkadziesiąt: „Skurwysyny … tak to jest jak do Policji idą ludzie gnębieni w lacha szkolnych”, „(…) nie POLICJA A PSY JEBANE. JEBAĆ WAS ZEMSTY NADEJDZIE CZAS …”, „(…) niestety Polska policja nadaje się na ryż do paprykarzu … porażka”, „To skurwysyny psy jebane”, „(…) i to się ku..a nazywa nasza Polska policja”, „Takich cweli się wyłapuje po służbie i sajonara pedały jebać psy jebane kurwy” – przywołuje podinsp. Robert Hamuda z NSZZ Policjantów.

W ramach Funduszu Ochrony Prawnej związkowcy postanowili skorzystać z usług kancelarii prawnej, która przeanalizowała komentarze pod kątem oceny prawno-karnej. – Kancelaria wykonała bardzo solidną pracę „wyłuskując” kilkadziesiąt komentarzy różnych osób, z treści których wynikało, że mogło dojść do popełnienia różnych przestępstw. W imieniu policjanta Kancelaria złożyła do Prokuratury Okręgowej zawiadomienie o popełnieniu przestępstw publicznych/prywatno- skargowych np. 190 i 255 kk. Trwało to trochę, bo jak wiecie trochę zajmuje ustalanie tych „anonimowych osób”. Ale pierwsze efekty już są! Na początku grudnia ubiegłego roku Prokuratura Rejonowa w Wałbrzychu skierowała pierwszy akt oskarżenia wobec ustalonych trzech osób, które przyznały się do popełnienia czynów i złożyły wniosek o dobrowolne poddanie się karze w trybie art. 335 par 2 kk. Wysokość kary nie ma tu większego znaczenia. Liczy się skuteczność i nieuchronność kary – wskazuje Hamuda.

Stąd najpierw nasz apel do wszystkich tych, którzy nie znając okoliczności sprawy, kierując się emocjami, zamieszczają komentarze myśląc, że są anonimowi: zastanówcie się dwa razy zanim to zrobicie, bo później może być za późno. Od wyjaśniania czy interwencje, które podejmują policjanci są przeprowadzane zgodnie z prawem, są różne instytucje, które są do tego powołane a nie internetowi komentatorzy. Kolejny apel kierujemy do policjantów. Korzystajcie z nowego uprawnienia, które wywalczyły związki zawodowe a mianowicie korzystajcie z pomocy prawników w sprawach, w których jesteście osobami pokrzywdzonymi. Jeżeli jesteście w związkach zawodowych korzystajcie z Funduszu Ochrony Prawnej! – zaznacza wiceprzewodniczący sekretarz zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. dolnośląskiego, dodając, że trwa ustalanie tożsamości kolejnych komentujących.

/NSZZP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułJakość powietrza pod kontrolą? Część czujników wyłączona lub z problemami technicznymi
Następny artykułMija rok od pierwszego zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim. Najnowsze dane ministerstwa