Strona główna Artykuł sponsorowany Jak przygotować Chrzest Święty?

Jak przygotować Chrzest Święty?

0

Chrzest to jeden z sakramentów udzielanych w Kościele Katolickim. Jest udzielany zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia maluszka. Zawsze wiąże się z ogromnymi przeżyciami emocjonalnym zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. O czym zatem należy pamiętać podczas organizacji chrztu, by nic nie umknęło uwadze rodziców? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Rodzice chrzestni
Wybór rodziców chrzestnych nie może być przypadkowy. Priorytetem jest to, by był to katolik. Ponadto muszą być to osoby, które przyjęły sakrament bierzmowania. W Polsce najczęściej na rodziców chrzestnych wybiera się osoby z członków bliskiej rodziny czy przyjaciół.

Kancelaria parafialna
Przed organizacją chrztu koniecznie trzeba złożyć wizytę w kancelarii parafialnej, do której należy dostarczyć akt urodzenia dziecka, akt ślubu rodziców oraz zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych. Wizyta ta powinna odbyć się w terminie około miesiąca przed planowaną uroczystością. W zależności od  wspólnoty parafialnej – występują takie, w których organizowane są nauki przed sakramentem, w których uczestniczyć powinni rodzice i chrzestni.

Zaproszenie na Chrzest
Chrzest Święty to szczególne wydarzenie w życiu rodziny, w którym udział biorą nasi najbliżsi. Warto zadbać o stosowne zaproszenia, mówiące o tym gdzie i w jakim terminie planowana jest uroczystość. Zaleca się stosunkowo wcześniej wręczyć zaproszenia planowanym gościom, by nikomu nie krzyżować planów.

Przyjęcie
Wiadomym faktem jest to, że Chrzest Święty nie kończy się w momencie wyjścia z Kościoła. Najczęściej po Mszy Świętej organizowane jest przyjęcie z poczęstunkiem bądź obiad dla bliskich osób. Coraz częściej wydarzenie to odbywa się w restauracjach, stąd warto odpowiednio wcześniej ustalić termin i obgadać wszystkie szczegóły związane z menu i przebiegiem przyjęcia. Jeśli wśród gości będą osoby z dalekich regionów należy zadbać o nocleg dla nich. Najlepiej wówczas wybrać restaurację, oferującą noclegi dla gości, by nie trzeba było dokładać sobie dodatkowych obowiązków w postaci dowozu gości na miejsce noclegowe.

Ubranko do chrztu
Mimo zmieniających się trendów, ubranko do chrztu powinno być utrzymane w jasnej kolorystyce. Biel jest symbolem czystości, radości oraz nowego życia. Spotykane są również stroje w odcieniach kremowych czy też ecru. To widać najczęściej w ubrankach dziewczynek, które zwykle przyodziewane są w sukienki bądź długie szaty. Rzadziej występują ubranka dziewczęce do chrztu w różowej tonacji. Chłopcy natomiast ubierani są zupełnie inaczej. Spotykane są stroje w szarej bądź błękitnej kolorystyce.

Pozostałe aspekty
Jeśli zadbamy odpowiednio o wszystkie powyższe kwestie warto pamiętać o tym, by dziecko w dniu Chrztu Świętego było wyspane, nakarmione, przewinięte oraz wypoczęte. Należy mieć przy sobie torbę dla dziecka, w której zgromadzimy wszystkie niezbędne rzeczy takie jak pampersy, podkład, nawilżane chusteczki, smoczek czy ulubioną grzechotkę. Wszystkim zależy na spokojnym przebiegu uroczystości, więc trzeba pamiętać o tym, by nie zakłócić tej wyjątkowej dla dziecka i jego rodziców uroczystości.

/Artykuł sponsorowany/