Strona główna Artykuł sponsorowany Jak przygotować rowery na wiosnę?

Jak przygotować rowery na wiosnę?

0

Wiosna sprawia, że roślinność budzi się do życia, ale nie tylko ona. Rowerzyści, którzy na czas zimy schowali swoje jednoślady do piwnic lub garaży, będą mogli je wystawić i wrócić do jazdy. Zanim jednak to się wydarzy, trzeba wykonać kilka ważnych czynności. Jak przygotować rowery na wiosnę? Sprawdź kilka wskazówek.

Wraz z wiosną startuje nowy sezon jazdy na rowerach. Chociaż dla niektórych on w ogóle się nie skończył. Są bowiem rowerzyści, którzy nawet zimą korzystają z jednośladów. Nie przeszkadza im niska temperatura, czy też zalegający śnieg. Wcześniej jednak odpowiednio przygotowują swoje rowery do takiej jazdy. Nie inaczej jest, kiedy robi się ciepło, a za oknem zauważamy pierwsze oznaki zbliżającej się wiosny. Wtedy też trzeba zadbać o jednoślad, aby nie sprawił nam niespodzianek podczas pierwszej w nowym sezonie przejażdżki. Przekonajmy się zatem, jak przygotować rowery na wiosnę.

Jak przygotować rowery na wiosnę?
Czynności, które polecamy przeprowadzić, nie są skomplikowane. Jeśli jednak stanowią  wyzwanie, można udać się do serwisu, który wykona odpowiednie prace za nas. Warto jednak spróbować samemu przygotować rowery do wiosny, wtedy jeszcze lepiej poznamy nasze jednoślady, a ponadto będziemy mieć jeszcze większą satysfakcję z jazdy.

Wyczyść rowery
Bez względu na to, czy rowery przez czas zimy były schowane, czy aktywnie z nich korzystaliśmy, trzeba je dokładnie wyczyścić. Najlepiej najpierw wykorzystać wodę i zmoczyć jednoślady przy pomocy szmatki. Jeśli jesteśmy fanami jazdy po trudniejszym terenie rowerami MTB np. z rodziny Kross Hexagon, możemy na nich znaleźć drobinki piasku, kurzu, a niekiedy nawet błota. Musimy się pozbyć stworzonych przez nie wierzchnich warstw brudu, abyśmy mogli przejść dalej. Następnie warto skorzystać ze specjalnych preparatów przeznaczonych do rowerów. Wtedy mamy pewność, że będą one czyste, a cała procedura bezpieczna. W ten sposób uda nam się usunąć wszelkie zabrudzenia z całej powierzchni jednośladów.

Sprawdź hamulce
Kiedy rowery są już czyste, czas przejść do kolejnych czynności. Na początek warto sprawdzić stan hamulców. Możemy w tym celu obrócić rowery do góry kołami. Trzeba skontrolować grubość okładziny klocków hamulcowych, a także stan linek. Jeśli są one zbyt luźne, konieczne będzie ich naciągnięcie, ale w granicach rozsądku, żeby delikatne przyciśnięcie klamki nie powodowało natychmiastowego zatrzymania jednośladu.

Przeprowadź smarowanie ważnych elementów
Łańcuch jest jednym z tych elementów, na które możemy zwrócić uwagę już podczas mycia rowerów. Najwygodniej najpierw przetrzeć go szmatką, aby zlikwidować zabrudzenia. Potem trzeba go przesmarować, aby był w pełni sprawny. Pamiętajmy jednak, aby warstwa smaru lub oleju, którą nałożymy, nie była zbyt mała lub duża, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na trwałość tego elementu. Z taką samą ostrożnością przystępujemy do smarowania przerzutek oraz łożysk. Wystarczy na nie nanieść odrobinę preparatu.

Skontroluj mocowania
Chcąc przygotować rowery do wiosny, warto przyjrzeć się także wszelki mocowaniom. W trakcie eksploatacji jednośladów gwinty się wyrabiają. Dlatego też trzeba sprawdzić, czy wszystkie elementy, które są przykręcane, są właściwie zamontowane. Szczególnie trzeba sprawdzić mocowanie korby, pedałów, kierownicy oraz sztycy.

Sprawdź ogumienie
Nie możemy zapominać także o ogumieniu. Warto skontrolować jego stan. Jeśli bieżnik jest już zbyt mały, należy zastanowić się nad wymianą opon. Podobnie, kiedy są one popękane lub uszkodzone mechanicznie, o ile nie ma szansy na ich naprawę w serwisie. Konieczne jest również sprawdzenie ilości powietrza, a w razie konieczności napompowanie opon.

Podsumowanie
Aby móc zacząć sezon rowerowy bez przeszkód, należy wcześniej skontrolować stan jednośladów. Niezbędne będzie zatem przeprowadzenie kilku ważnych prac. Rowery powinny być wyczyszczone, a ich elementy sprawdzone pod względem ich zużycia. To gwarantuje nam bezpieczną podróż na krótkich oraz długich odcinkach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułBlisko 90 nowych chorych na Covid-19 w powiecie świdnickim. Jaka sytuacja w kraju i województwie?
Następny artykułJak przygotować Chrzest Święty?