Strona główna 0_Slider Chiński „elektryk” na testach w Świdnicy

Chiński „elektryk” na testach w Świdnicy [FOTO]

1

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy czeka na decyzję w sprawie przyznania wielomilionowej dotacji na zakup sześciu autobusów elektrycznych oraz budowę nowych stacji ładowania. Od czwartku na ulicach Świdnicy testy przechodzi elektryczny pojazd chińskiego producenta Yutong. Czy właśnie takie autobusy będą w przyszłości wozić świdnickich pasażerów?

Przypomnijmy, dofinansowanie, o udzielenie którego zwrócił się świdnicki przewoźnik, pochodzić będzie z programu „Zielony Transport Publiczny”. W ramach pierwszego naboru do rozdysponowania było 1,1 mld złotych dotacji na zakup autobusów napędzanych prądem lub wodorem. – Nasz projekt zakłada zakup sześciu autobusów elektrycznych, budowę dwóch stacji ładowania zlokalizowanych przy ulicy Emilii Plater oraz ulicy Kolejowej, sześciu stacji plug-in do ładowania autobusów na terenie zajezdni, a także zakup dwóch mobilnych ładowarek na potrzeby serwisowe – wylicza Tomasz Kurzawa, prezes MPK Świdnica. Łączna wartość tego projektu wynosi 16 mln 950 tys. zł netto, z czego 12 mln 615 tys. zł ma pochodzić z dotacji, a pozostała część zostałaby pokryta z preferencyjnej pożyczki udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Cały czas czekamy na dokonanie merytorycznej oceny naszego wniosku oraz rozstrzygnięcie naboru – mówi Witold Tomkiewicz, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Świdnicy. W przypadku otrzymania dotacji, nowe autobusy elektryczne będą mogły być wykorzystywane na wszystkich liniach obsługiwanych przez MPK. Czy będą to pojazdy wyprodukowane przez chińskiego producenta Yutong? 12-metrowy, elektryczny autobus tej właśnie firmy do 23 marca będzie testowany w Świdnicy.

Yutong jest największym w Chinach producentem autobusów, który od 20 lat produkuje autobusy elektryczne. Jesteśmy kolejnym polskim miastem, po m.in. Łomży, Polkowicach i Jeleniej Górze, w którym testowany jest ten autobus pod kątem potencjalnego zakupu z pieniędzy w ramach Zielonego Transportu Publicznego – wskazuje Tomkiewicz.

Do tej pory Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy dysponowało dwoma autobusami elektrycznymi, które dotarły do Świdnicy w kwietniu 2020 roku.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. MPK Świdnica, MPK Łomża

Poprzedni artykułUsiłował kupić materac w cenie nogi od krzesła. Świdniczanin odpowie za oszustwo
Następny artykułZrewanżować się rywalom za wysoką, wyjazdową porażkę