Strona główna 0_Slider Zebrano już 130 tys. złotych dla pogorzelców z Czernicy. Pomoc przekazali samorządowcy...

Zebrano już 130 tys. złotych dla pogorzelców z Czernicy. Pomoc przekazali samorządowcy z Jeleniej Góry

0

Na 800 tysięcy złotych oszacowano koszt odbudowy budynku mieszkalnego w Czernicy (gm. Dobromierz), który został zniszczony blisko dwa miesiące temu w wyniku pożaru. Apel o wsparcie pogorzelców spotkał się z ogromnym odzewem. Za pośrednictwem internetowej zbiórki udało się dotychczas zebrać ponad 130 tys. złotych, a na udzielenie pomocy finansowej zdecydowali się ostatnio również samorządowcy z Jeleniej Góry.

Przypomnijmy, do pożaru doszło 14 grudnia 2020 roku, około godziny 21.40. – Na miejsce skierowano 13 zastępów straży pożarnej, zespół pogotowia ratunkowego oraz policję – relacjonował Paweł Szydłowski z KP PSP w Świdnicy. Akcja zakończyła się o godz. 3.20. Nikt w pożarze nie ucierpiał, ale wielorodzinny dom został poważnie zniszczony. – Dobrze, że nikomu nic się nie stało. Wszyscy żyjemy, to najważniejsze. Niestety zaczynamy życie od nowa – mówił Mariusz Foryś, wójt gminy Mściwojów (pow. jaworski) i mieszkaniec spalonego budynku.

Koszt odbudowy domu oszacowano na 800 tys. złotych. – Pogorzelcy mogą liczyć na odszkodowanie, ale niewielkie, będzie to maksymalnie kilkadziesiąt tysięcy złotych – wskazywał Jerzy Ulbin, wójt gminy Dobromierz, który wraz z grupą samorządowców wystąpił z prośbą o wsparcie poszkodowanych mieszkańców. – Wójtowi Gminy Mściwojów Mariuszowi Forysiowi oraz sąsiedniej rodzinie spalił się dom, reszta została zalana. Strażacy zrobili wszystko co w mogli. Prosimy każdego kto chce i może o pomoc w odbudowie domu – wskazano we wspólnym apelu, pod którym podpisali się: Emilian Bera burmistrz Jawora, Grzegorz Kucab burmistrz Bolkowa, Mirosław Brzozowski wójt Męcinki, Sebastian Oszczęda wójt Paszowic, Elżbieta Jedlecka wójt Wądroża Wielkiego, Jerzy Ulbin wójt Dobromierza, Tomasz Siczek radny Mściwojów, Aneta Kucharzyk starosta jaworski.

W celu wsparcia pogorzelców zorganizowana została zbiórka, w ramach której udało się dotychczas zebrać ponad 133 tys. złotych. – Nikt nie jest przygotowany na tak przykre sytuacje. W pożarze zniknął dobytek, który budował się przez całe życie, często pokolenia. Dwie rodziny dotknął ludzki dramat. Zły los zburzy budynek mieszkalny i zmusił rodziny do rozpoczęcia wszystkiego na nowo. Zwracam się do wszystkich, którzy mają taką możliwość o pomoc. Każdy grosz jest ważny. Ludzie dobrej woli wrzucając swój grosz do zrzutki pomogą zmienić ludzki dramat – apelował burmistrz Jawora, Emilian Bera.

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak oraz wójt gminy Dobromierz Jerzy Ulbin wspólnie zaapelowali o wsparcie pogorzelców (fot. UM Jelenia Góra)

Do wsparcia pogorzelców cały czas zachęca również wójt Jerzy Ulbin. – Zwróciłem się o pomoc do wszystkich sygnatariuszy porozumienia Sudety 2030 – wskazywał samorządowiec. Na jego apel odpowiedziała w miniony piątek Rada Miejska w Jeleniej Górze, która przyjęła uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej w wysokości 5 tys. złotych z przeznaczeniem na odbudowę spalonego domu. – Bardzo dziękujemy za tę pomoc – mówił wójt gminy Dobromierz.

/mn/

Poprzedni artykułPierwsza amniopunkcja u ciężarnej pacjentki w świdnickim szpitalu
Następny artykułZachęcają do odkrywania walorów Dolnego Śląska poprzez nowy portal. Atrakcje powiatu świdnickiego na razie niemal nieobecne