Strona główna 0_Slider Zatańczą przeciwko przemocy. „Bunt Miliarda” w Świdnicy i Świebodzicach

Zatańczą przeciwko przemocy. „Bunt Miliarda” w Świdnicy i Świebodzicach

3

Pod hasłem “Bunt Miliarda” kobiety w całej Polsce przyłączą się po raz kolejny do symbolicznej akcji przeciwko przemocy.  – Dziewczyny, ale też zapraszamy panów – to już tradycja, że tańczymy nasz taniec 14 lutego, który jest symbolem sprzeciwu wobec przemocy dotyczącej kobiet. Po Strajkach Kobiet, inicjowanych przez świdnicką młodzież liczymy na wasze uczestnictwo w naszej akcji. Spotykamy się w samo południe – zachęca Violetta Mazurek ze świdnickiego Stowarzyszenia Kobiet.

Międzynarodową akcję “One Billion Rising” zapoczątkowała Eve Ensler, autorka “Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. – 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię. Polska akcja odbywa się pod hasłem „Nazywam się Miliard”, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy – przywołują historię akcji organizatorzy.

Pandemia Covid-19 błyskawicznie wydobyła na powierzchnię wszystko co niszczycielskie w neoliberalizmie, kapitalizmie, rasizmie, faszyzmie i patriarchacie, ujawniając brutalny i zepsuty system, który jest nam narzucany już o wiele za długo. Każdego dnia widzimy, że umierają przede wszystkim ci, którzy zawsze byli wykorzystywani, uciskani, marginalizowani i dyskryminowani ze względu na rasę, płeć, klasę, kastę. Na całym świecie większość osób pracujących na pierwszej linii w służbie zdrowia, pomocy społecznej, w gospodarstwach domowych i rolnych, to kobiety. Podobnie jak Ziemia, są najmniej cenione i chronione. BUNTUJMY SIĘ, dla kobiet, które wykonują niezbędną pracę, były doceniane, chronione i by zajmowały wyższą pozycję społeczną. BUNTUJMY SIĘ dla Ziemi, która jest najniezbędniejsza dla wszelkiego życia. BUNTUJMY SIĘ, by kobiety po gwałcie czy innych formach przemocy dostały wsparcie, pomoc ze strony państwa i społeczeństwa. BUNTUJMY SIĘ przeciwko krzywdzącym mitom na temat kobiet po gwałcie – wskazują przedstawiciele fundacji Feminoteka, która koordynuje społeczną akcję w Polsce.

W tym roku uczestnicy akcji zatańczą do piosenki “Break the Chain” Teny Clark. Polska wersja “Tańczę, bo mam dość!” powstała przy współpracy Justyna Gardzińskiej, Joanny Bertantowicz, Katarzyny Enemuo-Jackowskiej, kapeli Jazgodki oraz Antoniego Sojki i Marka Tarnowskiego. (Piosenka i układ choreograficzny na stronie Feminoteki)

W Świdnicy taniec przeciw przemocy odbędzie się w południe, 14 lutego na Rynku. – Nie wolno tworzyć zgromadzeń, ale można ćwiczyć, trenować i ruszać się na świeżym powietrzu. Zapraszamy w niedzielę 14 lutego o godzinie 12.00 – zachęca Violetta Mazurek. – Luiza Hoszowska z Latino Lui poprowadzi nas w tańcu. Dołączy do nas grupa ze Świebodzic oraz wspaniałe dziewczyny, które mogliście podziwiać podczas WOŚP – dodaje i apeluje: – Bardzo prosimy o założenie chociaż jednego elementu garderoby w kolorze różowym, który od początku akcji wspierającej walkę z przemocą wobec kobiet jest jej symbolem.

Akcja „One Billion Rising” w Świebodzicach

Do planowanej na niedzielę, 14 lutego ogólnoświatowej akcji „One Billion Rising” w tym roku wezmą udział również Świebodzice. – Z inicjatywy pełnomocniczki ds. kobiet Justyny Gąsior, we współpracy z Katarzyną Woźniak dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach, w dniu walentynek wszystkie osoby, które chcą wyrazić swój protest przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet, będą miały okazję zatańczyć przed Ratuszem. Na całym świecie układ choreograficzny jest jednakowy i nieskomplikowany, tak więc każdy może się go szybko nauczyć. Od godziny 11.45 odbędzie się rozgrzewka oraz krótkie szkolenie z podstawowych kroków, które poprowadzi trenerka ze Szkoły Tańca „Cordex” z Wałbrzycha, natomiast o godz. 12.00 wszyscy chętni zatańczą układ do piosenki „Break the Chain” Teny Clark – poinformowano w komunikacie wydanym przez świebodzicki ratusz.

Organizatorzy chcą zadedykować ten taniec świebodzickim wolontariuszkom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które podczas tegorocznego Finału doznały przemocy zarówno werbalnej, jak i fizycznej. Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń.

/mn/

Poprzedni artykułMistrz Polski rozpoczyna przygotowania do kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie. Prosi o wsparcie
Następny artykułTrwa budowa żłobka w Pszennie [FOTO]