Strona główna 0_Slider Stulatków dwa razy więcej niż przed rokiem

Stulatków dwa razy więcej niż przed rokiem

0

Podwoiła się liczba mieszkańców Dolnego śląska, którzy przekroczyli setny rok życia. W Świdnicy ten szacowny wiek osiągnęło siedem osób, a najstarszy jest Stanisław Kowalski, który w tym roku w kwietniu skończy 111 lat. Nie jest on jednak najstarszym Dolnoślązakiem.

Stanisław Kowalski podczas urodzin w 2020 roku.

Statystyki osób, pobierających emerytury zusowskie, przygotował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Informacja nie obejmuje seniorów, którzy świadczenia pobierają z KRUS.

Na Dolnym Śląsku mieszka obecnie 280 osób, które mają więcej niż sto lat. To o 104 osoby więcej niż w czerwcu ubiegłym roku. W Legnicy żyją 22 (o 4 więcej) ponad stuletnie osoby, w Wałbrzychu 66 (o 12 więcej), a we Wrocławiu 192 (o 88 więcej). Najstarszy mieszkaniec naszego regionu to Wrocławianin pan Jan, który skończy 17 czerwca 114 lat. Z roku na rok rośnie ilość seniorów w naszym regionie. W powiecie świdnickim emeryturę ZUS otrzymuje 13 stulatków, w tym 8 to kobiety, 5 mężczyźni.

Wraz z setnymi urodzinami seniorzy otrzymują specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Wysokość tej „dodatkowej emerytury” może być różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ich setnych urodzin. Stanowi ona 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. W tym roku każdy stulatek dostaje 4512,41 zł brutto. Rok wcześniej było to 4294,67 zł brutto a dwa lata temu 3 731,13 zł. brutto.

– Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku i obowiązuje od 1 marca do końca lutego roku następnego, dlatego w każdym roku jest różna, ale raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Na terenie działania wałbrzyskiego oddziału ZUS dodatkowa emerytura płynie co miesiąc do 66 osób, które już dawno zdmuchnęły 100 świeczek na swoim urodzinowym torcie. Najstarszą kobietą jest pani Stanisława, która już skończyła 108 lat.

Rzeczniczka wyjaśnia, że to są tylko te osoby, które dostają swoje comiesięczne pieniądze z ZUS. Niektórzy dostają emerytury np. z KRUS czy emerytury mundurowe więc z pewnością wiekowych seniorów jest na Dolnym Śląsku więcej niż ci znani ZUS.

/opr. red./

Poprzedni artykułWalczą z zaśmieconymi lasami. „To co spotykamy może spowodować utratę wiary w ludzi” [FOTO]
Następny artykułBył poszukiwany, przed policją ukrył się w wersalce