Strona główna 0_Slider List otwarty lokalnych mediów. Kto odpowiedział?

List otwarty lokalnych mediów. Kto odpowiedział?

0

Plany wprowadzenia przez obecny rząd „składki” od reklam wywołał bezprecedensowy protest mediów w całym kraju. 10 lutego na 24 godziny zamilkły największe komercyjne stacje telewizyjne, rozgłośnie i portale internetowe. Protest poparły również media lokalne. 11 lutego redakcje z Dzierżoniowa, Świdnicy i Wałbrzycha wystosowały list otwarty do parlamentarzystów z naszego regionu. Do dzisiaj otrzymaliśmy trzy odpowiedzi.

Choć dodatkowa danina nie dotknęłaby bezpośrednio lokalne media, jesteśmy solidarni ze wszystkim niezależnymi nadawcami, czego wraz daliśmy w liście:

Pierwszy odpowiedział poseł PO Tomasz Siemoniak:

Szanowni Państwo,
jestem zdecydowanie przeciwny projektowi „podatku reklamowego” widząc w tej inicjatywie chęć osłabienia mediów i poddania ich większej kontroli władzy.

Z poważaniem
Tomasz Siemoniak”

List wraz ze stanowiskiem Klubu Parlamentarnego KO nadesłała poseł Katarzyna Izabela Mrzygłocka:

„Szanowna Pani Redaktor!”

Jestem przeciwna wprowadzeniu dodatkowej opłaty od reklam internetowych i konwencjonalnych. Jest to kolejny krok w ograniczaniu naszej wolności i demokracji. Mówię stanowcze NIE projektowi Rady Ministrów i wraz z całym klubem będę stać po stronie wolnych mediów.

Załączam również uchwałę Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej w sprawie ograniczenia wolności mediów w Polsce.

Z poważaniem

Izabela Katarzyna Mrzygłocka”

Odpowiedziała również senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska z KO:

Szanowni Państwo,

Redaktorzy Mediów Lokalnych,

dziękuję bardzo za Państwa list, w którym dołączacie do wszystkich głosów sprzeciwu wobec planów wprowadzenia dodatkowej opłaty od reklam internetowych
i konwencjonalnych.

Doskonale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nieprawdziwe są argumenty mówiące o tym, iż planowana kolejna danina od mediów ma służyć wsparciu walki z pandemią. Będzie ona w istocie niczym innym, jak tylko „haraczem”, świadomie nałożonym na wolne media. W ten, zdawałoby się prosty sposób, ma w konsekwencji osłabić niezależne media, zmusić je do finansowania mediów narodowych, kierowanych przez PiS i zamknąć usta „niewygodnym” dziennikarzom. Jak wynika z obliczeń, wg zapisów ustawy – Globalne Koncerny Internetowe miałyby zapłacić 5% , a Polskie Media aż 15% podatku.

Jako senator RP będę głosowała przeciwko temu projektowi i każdemu innemu, który mógłby zagrozić wolnościom obywatelskim.

Z wyrazami serdeczności i wsparcia

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska

Senator RP”

Od pozostałych parlamentarzystów nie otrzymaliśmy do dzisiaj odpowiedzi.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki nie wycofał się z prac nad projektem.

W związku ze stanowiskiem „Porozumienia Jarosława Gowina”, które nie popiera pomysłu dodatkowej składki za emisję reklam, najprawdopodobniej nie będzie wystarczającej większości w sejmie, by pomysł rządu mógł zostać przyjęty.

Poprzedni artykułTrwają szczepienia nauczycieli. Zapisy dla kolejnych od dzisiaj
Następny artykułWybierał drogie kosmetyki i alkohole. 14 kradzieży w miesiąc