Strona główna 0_Slider „Bunt Miliarda”. Tańcem przeciwko przemocy wobec kobiet

„Bunt Miliarda”. Tańcem przeciwko przemocy wobec kobiet [FOTO/VIDEO]

1

Świdniczanki ponownie przyłączyły się do społecznej akcji „Nazywam się Miliard / One Billion Rising”, będącej protestem przeciwko przemocy wobec kobiet. W niedzielę, w samo południe na świdnickim Rynku we wspólnym tańcu wzięło udział około trzydziestu osób. Do akcji przyłączyły się w tym roku również Świebodzice.

Międzynarodową akcję „One Billion Rising” zapoczątkowała Eve Ensler, autorka „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. – 14 lutego 2013 roku po raz pierwszy kobiety na całym świecie wspólnie protestowały przeciwko przemocy seksualnej i fizycznej. W ciągu czterech lat akcja rozwijała się, przyłączały się do niej kobiety z kolejnych krajów, miast i wsi, poruszając takie tematy jak: przemoc ekonomiczna, przemoc na tle rasowym, przemoc ze względu na płeć, przemoc spowodowaną przez wojny, korupcję, instytucje, przemoc spowodowaną przez kapitalistyczną chciwość i wiele innych. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc rządzę swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię. Polska akcja odbywa się pod hasłem “Nazywam się Miliard”, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy – przywołują historię akcji organizatorzy.

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest jednym z najczęstszych naruszeń praw człowieka na świecie, do którego dochodzi wielokrotnie każdego dnia, w każdym zakątku globu. Prowadzi ona do poważnych krótko i długoterminowych fizycznych, ekonomicznych i psychicznych konsekwencji dla kobiet i dziewcząt, uniemożliwiając im pełne i równe uczestnictwo w życiu społecznym. Skala oddziaływania tego procederu, zarówno w życiu jednostek i rodzin, jak i całego społeczeństwa, jest ogromna. Sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 – w tym zwiększona izolacja, ograniczona mobilność, stres i niepewność ekonomiczna – doprowadziły do alarmującego nasilenia się przemocy domowej i jeszcze bardziej naraziły kobiety i dziewczęta na inne formy przemocy: od zawierania małżeństw przez dzieci po molestowanie seksualne w Internecie – przypomina Violetta Mazurek ze świdnickiego Stowarzyszenia Kobiet. Taniec przeciw przemocy odbył się w samo południe na świdnickim Rynku.

Do ogólnoświatowej akcji „One Billion Rising” przyłączyły się również Świebodzice. Taniec przed miejskim ratuszem zadedykowano szczególnie świebodzickim wolontariuszkom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które podczas tegorocznego Finału doznały przemocy werbalnej i fizycznej.

/mn/

fot. mn, UM Świebodzice

Poprzedni artykułStraż Miejska powróci do Strzegomia?
Następny artykułZapowiada się kolejna mroźna noc. Synoptycy ostrzegają