Strona główna 112 Zapowiada się kolejna mroźna noc. Synoptycy ostrzegają

Zapowiada się kolejna mroźna noc. Synoptycy ostrzegają

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla powiatu świdnickiego ostrzeżenie I stopnia przed silnym mrozem.

– Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16°C do -14°C. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 15 km/h – informuje Krzysztof Salanyk, synoptyk IMGW-PIB. Wydane dla powiatu świdnickiego pogodowe ostrzeżenie I stopnia obowiązywać będzie od północy do godziny 7.00 w poniedziałek. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk oceniono na 85%.

Niezależnie od wydanego ostrzeżenia meteorologicznego, na inne zagrożenia zwracają uwagę świdniczanie. Ostrzegają oni m.in. przed występującą na chodnikach śliskością spowodowaną topniejącym w zimowym słońcu śniegiem, który miejscami zamienia się w lód. Uważnie trzeba zresztą patrzeć nie tylko pod nogi, ale i nad głowę, zwracając uwagę na sople i nawisy śnieżne, które mogą nagle zsuwać się z dachów, stanowiąc niebezpieczeństwo dla przechodniów.

Z tego względu służby przypominają właścicielom i zarządcom nieruchomości, że do ich obowiązków należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym nie dopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku.

/IMGW, opr. mn/

Poprzedni artykuł„Bunt Miliarda”. Tańcem przeciwko przemocy wobec kobiet [FOTO/VIDEO]
Następny artykułZamienili pływalnię na… narty biegowe [FOTO]