Strona główna 0_Slider 100. urodziny Anny Żurek z Lutomi Dolnej. Doczekała się 8 wnucząt i...

100. urodziny Anny Żurek z Lutomi Dolnej. Doczekała się 8 wnucząt i 8 prawnuków [FOTO]

1

Mielona kawa, mała dawka koniaku i kosmetyki pomagające podkreślić to, co w kobietach najpiękniejsze – to recepta na długowieczność Anny Żurek z Lutomi Dolnej, która 8 lutego świętuje swoje setne urodziny.

Anna Żurek urodziła się w Zawoi k. Babiej Góry. Do Lutomi przyjechała w 1946 roku. Razem z mężem Henrykiem prowadziła sklep spożywczy do 1956 roku. W latach 1960-1972 pracowała w Dolnośląskich Zakładach Białoskórniczo-Rękawiczniczych „Renifer” w Świdnicy. Pani Anna przez wiele lat była członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Lutomi. Wychowała 4 córki i doczekała się 8 wnucząt i 8 prawnuków. Najmłodsza prawnuczka ma zaledwie 2 latka, zatem różnica wieku pomiędzy najmłodszą a najstarszą w rodzie pani Anny wynosi 98 lat.

Mielona kawa, mała dawka koniaku i kosmetyki, które od dziesięcioleci pomagają podkreślić to, co w kobietach najpiękniejsze to recepta na długowieczność naszej mamy – mówi z uśmiechem córka jubilatki, która w jej imieniu odebrała życzenia od premiera, wojewody dolnośląskiego i wójt gminy Świdnica. Czas pandemii nie pozwolił spędzić tego dnia tak, jak by wszyscy chcieli, ale i tak nie zabrakło kontaktu z najbliższymi.

– Pani Anna Żurek była członkinią KGW Lutomia od 1946 r. W swojej działalności szczególnie zasłużyła się przy organizacji dożynek, święta Kobiet oraz przy organizacji wydarzeń okolicznościowych. W latach 80-tych i 90-tych przy współpracy Ośrodka „Nowoczesna Gospodyni” współpracowała z wieloma organizacjami społecznymi. Zawsze pełna energii i uśmiechu. Prowadziła kursy haftu ręcznego, gotowania oraz różnego rodzaju pokazy kulinarne w zakresie pieczenia ciast, potraw i przystawek, które zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Była członkinią oddaną społecznie oraz cenioną wśród lokalnej społeczności. Chętną do niesienia pomocy i udzielającą wielu cennych porad, za co w latach 80-tych została odznaczona Orderem Serca Matkom Wsi, przyznawanym na wniosek Wojewódzkiego Związku Kółek i organizacji Rolniczych w Świdnicy – wspominają panią Annę członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Lutomi.

Anna Żurek jest ósmą mieszkanką w dotychczasowej historii gminy Świdnica, która obchodzi setne urodziny. W 2020 r. swoje jubileusze świętowali pani Eugenia Kubińska z Mokrzeszowa oraz pan Józef Stasiuk z Lutomi Górnej.

/UG Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułSzukasz inspiracji na oświetlenie sufitu? Postaw na gwiezdne niebo i wnieś do wnętrza odrobinę natury!
Następny artykułUkradł, zniszczył, został nagrany [FOTO]