Strona główna 0_Slider Uczniowie klas I-III wrócą do szkoły po feriach. Pozostałe obostrzenia przedłużone

Uczniowie klas I-III wrócą do szkoły po feriach. Pozostałe obostrzenia przedłużone

0

18 stycznia przywrócone zostanie nauczanie stacjonarne dla uczniów klas I-III w szkołach podstawowych – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Obowiązywanie pozostałych obostrzeń zostanie przedłużone do 31 stycznia.

Przypomnijmy, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki stacjonarne funkcjonowanie szkół, poza pewnymi wyjątkami, zostało ograniczone do 3 stycznia 2021 roku. Od 23 grudnia do 3 stycznia uczniowie mieli przerwę świąteczną, natomiast od 4 do 17 stycznia trwają ferie zimowe, w jednym terminie dla wszystkich uczniów w całym kraju. W ostatnich dniach coraz częściej padały pytania o to, co będzie czekało uczniów po zakończeniu zimowej przerwy.

Ważąc wszystkie „za” i „przeciw”, jak również opierając się na modelach prognostycznych, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu nauki stacjonarnej w klasach I-III. Zastanawialiśmy się nad tym już od zeszłego tygodnia. Ta decyzja musi ważyć dwie rzeczy: z jednej strony ryzyko pandemiczne, a z drugiej strony koszty tego, że dzieci w ramach najmłodszych klas nie chodzą do szkoły. Tutaj przeważyła nasza opinia, że to ryzyko napędzenia pandemii nie jest – w naszej ocenie – aż tak duże, natomiast szkody związane z nieprzebywaniem dzieci klas I-III w normalnej grupie rówieśniczej, uczestniczenie w normalnym, tradycyjnym trybie edukacyjnym to jest koszt, który nie równoważyłby w tej chwili tego ryzyka – mówił minister Adam Niedzielski.

Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się po pierwsze o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych – przekazał Niedzielski. – Mamy obecnie do czynienia ze stabilną sytuacją, jeśli chodzi o rozwój epidemii w Polsce. Nie mamy drastycznego skoku zachorowań, choć w naszym otoczeniu zewnętrznym widać wzrastającą trzecią falę epidemii – dodał.

Do 31 stycznia utrzymany zostanie zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i zachowania dystansu 1,5 m. Wciąż zamknięte będą restauracje, które mogą serwować dania tylko na wynos, a w sklepach i galeriach handlowych czynne będą tylko niektóre sklepy (jeden klient na 15 m²). Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków. Ponadto do końca stycznia zamknięte pozostaną stoki narciarskie, boiska, siłownie, centra sportowe. Po przyjeździe do Polski transportem zbiorowym nadal będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna.

/opr. mn/

Poprzedni artykułStrażacy oraz śmigłowiec LPR na Osiedlu Młodych. Zabrakło wolnej karetki [FOTO]
Następny artykułChcą zlikwidować możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Wśród wnioskodawców poseł z regionu