Strona główna 0_Slider Chcą zlikwidować możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Wśród wnioskodawców poseł z regionu

Chcą zlikwidować możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Wśród wnioskodawców poseł z regionu

15

32 posłów koalicji rządzącej złożyło projekt ustawy, która uniemożliwi odmowę przyjęcia mandatu karnego. Projekt ten ma na celu usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia. Wśród wnioskodawców znalazł się Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i poseł z okręgu wałbrzyskiego.

W piątek wieczorem posłowie klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt zakładający rezygnację z możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego na rzecz jedynie ewentualnego zaskarżenia nałożonego mandatu do sądu. Obecnie jest tak, że w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego. (…) Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie – wskazano w uzasadnieniu projektu. – Z tych względów proponuje się przyjęcie założenia, że grzywna nałożona mandatem karnym przez funkcjonariusza staje się wykonalna na dotychczasowych zasadach, a ukarany nie może odmówić przyjęcia mandatu – stwierdzono. W uzasadnieniu zaznaczono, że ukarany będzie mógł zaskarżyć w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny – w zakresie zarówno co do winy, jak i co do kary.

Pod projektem nowelizacji kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia podpisało się 32 parlamentarzystów Zjednoczonej Prawicy: Waldemar Andzel, Barbara Bartuś, Joanna Borowiak, Tadeusz Chrzan, Przemysław Czarnecki, Witold Czarnecki, Barbara Dziuk, Czesław Hoc, Paweł Hreniak, Michal Jach, Henryk Kowalczyk Krzysztof Janusz Kozik, Władysław Kurowski, Jacek Kurzępa, Krzysztof Lipiec, Marek Matuszewski, Anna Milczanowska, Jan Mosiński, Violetta Porowska, Marcin Porzucek, Urszula Rusecka, Paweł Rychlik, Zdzisław Sipiera, Sławomir Skwarek, Kazimierz Smoliński, Ewa Szymańska, Mariusz Trepka, Jan Warzecha, Patryk Wicher, Grzegorz Wojciechowski, Tomasz Zieliński, a także Ireneusz Zyska – świebodziczanin, poseł z okręgu wałbrzyskiego i sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Poselska inicjatywa budzi zastrzeżenia m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Propozycję krytykują politycy KO i Lewicy, a wątpliwości zgłosił wicepremier Jarosław Gowin. – Porozumienie, jako środowisko wolnościowe i proobywatelskie, sprzeciwia się planom zakładającym zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego. Istnieją bowiem wątpliwości dotyczące zgodności proponowanych zmian z polskim porządkiem prawnym – stwierdził za pośrednictwem mediów społecznościowych lider koalicyjnego ugrupowania. O opinię w sprawie projektu zmian dotyczących odmowy przyjęcia mandatu pytany był również Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i poseł okręgu wałbrzyskiego, który na antenie TVN24 przyznał, że zdarzyło mu się skorzystać z możliwości odmówienia przyjęcia mandatu. Jak zaznaczył, nie miał jeszcze okazji zapoznać się ze złożonym projektem. – Zawsze warto zachowywać rozwiązania, czy też tworzyć rozwiązania, które pozwalają obywatelowi przedstawić swój punkt widzenia i zabiegać o prawdę – dodał Dworczyk.

Z projektem można się zapoznać na stronie Sejmu.

/PAP, TVN24, opr. mn/

fot. KWP Gorzów

Poprzedni artykułUczniowie klas I-III wrócą do szkoły po feriach. Pozostałe obostrzenia przedłużone
Następny artykułTrwa nabór do juniorskiej sekcji curlingu