Strona główna Sport Inne Trwa nabór do juniorskiej sekcji curlingu

Trwa nabór do juniorskiej sekcji curlingu

0

Dolnośląski Klub Curlingowy “Dzik” Świdnica zaprasza dzieci i młodzież do spróbowania swoich sił w curlingu. Jest to jedna z najbardziej fascynujących dyscyplin olimpijskich, która charakteryzuje się towarzyskością oraz zachowaniem ducha fair play. W drugim tygodniu ferii nabór do sekcji, a tym samym trening wprowadzający będzie odbywał się na tafli świdnickiego lodowiska o godzinie 18:25 w poniedziałek i czwartek.

– Curling to bardzo towarzyska i rekreacyjna dyscyplina sportu, w którą grać może każdy! Podczas treningów w Świdnicy dla nowych osób prowadzone są zajęcia wprowadzające. Nowo przybyłe osoby dowiedzą się jakie są podstawowe zasady w curlingu, przeprowadzony zostanie instruktaż jak należy grać, a po około godzinie nowicjusze rozegrają swój pierwszy mecz! Curling sprawia dużo radości i bardzo łatwo jest rozpocząć swoją przygodę w tym sportem. Mówi się że jest to sport dla “Dżentelmenów” ponieważ bardzo ważne jest zachowanie zasad fair play – przekonuje Bartosz Łobaza, który jest reprezentantem Polski i ma w swoim dorobku srebrny oraz brązowy medal mistrzostw Europy dywizji B, a od marca jest prezesem zarządu DKC “Dzik” Świdnica.

Świdnica jest jedynym miejscem na Dolnym Śląsku, gdzie można spróbować tej zimowej dyscypliny olimpijskiej. W Polsce warunki do uprawiania curlingu są słabe. Istnieje tylko jedna profesjonalna 4-torowa hala w Łodzi. Dedykowane sezonowe tory do curlingu są w Gdańsku oraz w Pawłowicach na Śląsku. Dzięki uprzejmości Polskiej Federacji Klubów Curlingowych, która pożyczyła niezbędne kamienie do gry, w Świdnicy możemy grać na trzech torach. Nie wszystkie klubu curlingowe w Polsce prowadzą szkolenie dla młodzieży. Jest tylko kilka prężnie działających ośrodków. Kto wie może za jakiś czas zobaczymy świdniczanina reprezentującego Polskę na zawodach międzynarodowych.

Mimo, że curling swoją historią sięga średniowiecza to na świecie wciąż się rozwija, a Światowa Federacja Curlingu (WCF) powiększyła się ostatnio do 66 członków. Największą popularnością curling cieszy się w Kanadzie, gdzie zarejestrowanych jest około 900 tysięcy zawodników! W Europie liderem pod względem dedykowanych miejsc do gry jest Szwajcaria. W zeszłym roku hala curlingowa została otwarta w Brazylii, a Nigeria rozpoczęła budowę pierwszego takiego obiektu w Afryce.

Dzięki uprzejmości OSIR Świdnica oraz Dolnośląskiej Federacji Sportu w tym sezonie możemy zaoferować osobne szkolenie dla dzieci i młodzieży. Serdecznie zapraszamy wszystkich w wieku od 10 do 18 lat do spróbowania swoich sił w tej pięknej dyscyplinie. Już niedługo drużyna ze Świdnicy wystąpi w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. Będzie to pierwszy występ w historii drużyny z Dolnego Śląska na zawodach tej rangi. W curlingu bardzo ważny jest tzn. duch curlingu, który jest opisany na pierwszej stronie zasad gry WCF (tekst poniżej). Po okresie ferii w zależności od obostrzeń treningi będą odbywać się najprawdopodobniej w innej godzinie, ale wszystkie aktualne informacje można znaleźć na naszej stronie na facebook’u – podsumowuje Bartosz Łobaza.

DUCH CURLINGU

Curling to gra umiejętności i tradycji. Dobrze wykonane zagranie jest przyjemnością dla oczu. Jest nią też wspaniały widok, gdy uświęcona czasem tradycja curlingu przejawia się w prawdziwym  duchu tej gry. Curlerzy grają aby wygrać, lecz nigdy aby poniżyć przeciwników. Prawdziwy curler nigdy nie przeszkadza przeciwnikom i nie utrudnia im zaprezentowania najwyższych umiejętności – woli raczej przegrać, niż wygrać nieuczciwie. Curlerzy nie łamią rozmyślnie reguł gry, ani nie lekceważą jej zwyczajów. Jeśli jednak zauważą, że tak nieumyślnie postąpili, jako pierwsi powinni zgłosić swój błąd. Choć głównym celem gry w curling jest porównanie umiejętności zawodników, to duch curlingu wymaga zachowania sportowej postawy, życzliwego i honorowego zachowania. Ten duch powinien wpływać zarówno na interpretację i stosowanie reguł gry, jak i na zachowanie wszystkich zawodników na lodzie i poza nim.” (Zasady curlingu i reguły zawodów, WCF)

Zajęcia są prowadzone przez Bartosza i doświadczonych zawodników, również medalistów mistrzostw Polski. Każdy może przyjść i spróbować swoich sił. Wystarczy zabrać ze sobą buty sportowe na zmianę, ciepłe skarpety i spodnie, które nie będą krępowały ruchów (odradzamy jeansy). W tym sezonie obowiązkowe są również maseczki oraz rękawiczki oraz obowiązuje limit 30 osób. Młodzież do 18 roku życia na swój pierwszy trening wchodzi bezpłatnie, za kolejne zajęcia wejście wynosi 10zł.

Aktualne informacje na: https://www.facebook.com/dolnoslaski.curling

/DKC Dzik Świdnica/

Poprzedni artykułChcą zlikwidować możliwość odmowy przyjęcia mandatu. Wśród wnioskodawców poseł z regionu
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]