Strona główna 0_Slider Tłumy w górach, saneczkarze opanowali stoki, ale na świdnickich górkach warunki mało...

Tłumy w górach, saneczkarze opanowali stoki, ale na świdnickich górkach warunki mało sprzyjające. Jaka będzie pogoda w najbliższych dniach?

1

W górach tłumy turystów, Rzeczka i inne miejscowości słynące z zimowego wypoczynku przeżywają prawdziwe oblężenie, a przedstawiciele karkonoskiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego apelują do miłośników białego szaleństwa o rozsądek. Chociaż również w Świdnicy nie brakuje miejsc przyciągających młodszych wielbicieli jazdy na sankach, problemem jest obecna aura i systematycznie topniejący śnieg. Sytuację mogłyby poprawić świeże opady. Czy jest na to szansa w najbliższych dniach? Sprawdź prognozę Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wraz z rozpoczęciem ferii, które w tym roku w całym kraju odbywają się w tym samym terminie, popularne miejsca zimowego wypoczynku zaczęły przeżywać prawdziwe oblężenie. Pomimo obowiązujących ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, w środę tłumy ruszyły między innymi do Rzeczki i Andrzejówki. Nie mniejszą popularnością cieszyły się również inne górskie zakątki Dolnego Śląska.

Turystów jest dużo. Niestety, z tego co widzimy dużo jest też niebezpiecznych zachowań na szlakach. Ludzi opanowała gorączka zjeżdżania na „byle czym” w górach – twierdzi Sławomir Czubak, naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR, który za pośrednictwem mediów społecznościowych zaapelował o rozsądek do miłośników zimowego wypoczynku. – Ludzie ciągną ze sobą dzieci, zjeżdżają na plastikowych jabłuszkach i saneczkach po stromych i miejscami oblodzonych szlakach. Rozpędzenie się na tego typu przyrządach zjazdowych powoduje, że po krótkim czasie następuje utrata kontroli i może dojść do nieszczęśliwego wypadku – wskazuje Czubak, przypominając o zamknięciu części szlaków turystycznych w Karkonoskim Parku Narodowym z powodu zagrożenia lawinowego.

Chociaż w górach śniegu nie brakuje, nieco gorzej wygląda sytuacja w Świdnicy. Temperatura balansująca w okolicy zera stopni sprawiła, że śnieżna pokrywa zaczęła topnieć. W czwartek miłośnicy jazdy na sankach próbowali jeszcze swoich sił m.in. na górce saneczkowej stworzonej w miejscu dawnego amfiteatru w parku im. Władysława Sikorskiego, jednak warunki były tam mało sprzyjające. Poprawę sytuacji mogłyby przynieść opady śniegu. Czy jest na to szansa w najbliższych dniach?

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na czwartek, 7 stycznia:

Po południu i wieczorem zachmurzenie przeważnie duże. Lokalnie słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.
Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego: po południu i wieczorem zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -2°C do 0°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) miejscami opady śniegu. Temperatura od -10°C do -8°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, zachodni, lokalnie będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie na drogach i chodnikach ślisko. Temperatura minimalna od -4°C do -2°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni.
Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego: w nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Lokalnie słabe opady śniegu. Na drogach i chodnikach może być ślisko. Temperatura minimalna od -8°C do -5°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) lokalnie słabe opady śniegu. Temperatura od -10°C do -8°C. Wiatr dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 65 km/h, zachodni, lokalnie będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na piątek, 8 stycznia:

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Po południu na zachodzie regionu słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0°C do 1°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni.
Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego: w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami, głównie na zachodzie regionu, słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3°C do 0°C. Wiatr słaby południowo-zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) miejscami słabe opady śniegu. Temperatura od -10°C do -8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni, lokalnie będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże. Miejscami opady śniegu. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C. Wiatr słaby, zachodni.
Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego: w nocy zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu. Temperatura minimalna od -6°C do -3°C. Wiatr słaby, zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu. Temperatura od -11°C do -8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, zachodni i północno-zachodni.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na sobotę, 9 stycznia:

W dzień zachmurzenie duże. Miejscami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1°C do 0°C. Wiatr słaby, zachodni.
Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego: w dzień zachmurzenie duże. Okresami opady śniegu. Temperatura maksymalna od -3°C do -1°C. Wiatr słaby, zachodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami opady śniegu. Temperatura od -11°C do -8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-zachodni

/IMGW, opr. mn/

Poprzedni artykułNowi policjanci złożyli ślubowanie
Następny artykułPowietrze w Świdnicy będzie lepsze? Mieszkańcy chcą walczyć ze smogiem i coraz chętniej zgłaszają nieprawidłowości