Strona główna 0_Slider Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja dla seniorów 80+ i zapisy dla chętnych

Szczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja dla seniorów 80+ i zapisy dla chętnych

0

Przeciw COVID-19 szczepią się właśnie osoby z grupy 0. W piątek ruszyła rejestracja dla grupy I – najpierw dla najstarszych seniorów. Potem kolejka zostanie otwarta dla reszty dorosłych obywateli. Przypominamy jak można się zarejestrować, jak zgłosić chęć zaszczepienia się, a także gdzie prowadzone będą szczepienia.

W najnowszym, styczniowym sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” 47,9% Polaków zadeklarowało, że zdecydowanie zaszczepi się przeciwko COVID-19. Odpowiedź „raczej tak” wybrało 19,7% ankietowanych, „raczej nie” – 13%, a „zdecydowanie nie” – 15,1% badanych. Niezdecydowanych było 4,2% ankietowanych.

Od 15 stycznia 2021 roku na wykonanie szczepienia mogą zarejestrować się osoby, które skończyły 80 lat. Z kolei od 22 stycznia będą to mogły uczynić osoby powyżej 70 roku życia. Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 roku. Podczas rejestracji trzeba wskazać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Potwierdzenie umówienia wizyty na szczepienie zostanie przysłane wiadomością SMS na numer telefonu podany w trakcie rejestracji.

Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Od 15 stycznia każdy, kto skończył 18. rok życia, może zgłosić chęć zaszczepienia się. Nie jest to jednak równoznaczne z zarejestrowaniem się. Zapisane osoby zostaną poinformowane drogą mailową o rozpoczęciu szczepień dla grupy wiekowej lub zawodowej, do której przynależą. Wtedy też automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie na szczepienie.

Jak się zarejestrować?

Przez telefon – dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię 989

Bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień działa pod numerem 989 (22 62 62 989 – dla dzwoniących z zagranicy). Konsultant pomoże znaleźć dogodny termin oraz punkt szczepienia znajdujący się najbliżej miejsca zamieszkania. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Przez telefon można też zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.

Przez internet – za pośrednictwem usługi e-Rejestracja

Aby skorzystać z e-Rejestracji na stronie internetowej pacjent.gov.pl konieczne jest posiadania Profilu Zaufanego. Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela Polski w elektronicznych systemach administracji, dzięki któremu sprawy urzędowe można załatwiać przez internet. Profil zaufany można założyć m.in. przez bankowość internetową (dotyczy posiadaczy kont w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe), a także za pomocą konta w systemie Envelo Poczty Polskiej. Wniosek o założenie profilu zaufanego można też złożyć przez internet, a potem potwierdzić go w punkcie potwierdzającym (m.in. w urzędzie skarbowym, oddziałach NFZ lub ZUS). [→ Więcej informacji o zakładaniu profilu zaufanego]

Po zalogowaniu się system e-Rejestracji zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Jeżeli nie masz Profilu Zaufanego, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

W wybranym punkcie szczepień

Kolejną opcją rejestracji jest bezpośredni kontakt z wybranym punktem szczepień. W województwie dolnośląskim takich punktów jest 484. W Świdnicy szczepienia będą prowadzone w przychodniach: ARS MEDICA przy ul. Marii Konopnickiej, KOLMED przy ul. Kolejowej, „Przychodnia Rodzinna” przy ul. Kopernika, BHMED przy ul. Strzelińskiej, AR-VITA przy ul. Kliczkowskiej, Medyk przy ul. Gdyńskiej, Eskulap przy ul. Zamenhofa.

Z wykazem punktów szczepień można się zapoznać na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Zgłoś chęć zaszczepienia się

Od 15 stycznia każda osoba w wieku od 18 do 69 lat może zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie udostępniony został służący temu formularz. Zapisane osoby zostaną poinformowane drogą mailową o rozpoczęciu szczepień dla grupy wiekowej lub zawodowej, do której przynależą. Wtedy też automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie na szczepienie. – Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie – zaznaczają urzędnicy.

Jak zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19?

 1. Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
 2. Na adres mailowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
 3. Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link – Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
 4. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.
 5. Wtedy będziesz mógł się zarejestrować na konkretny termin.

Jeśli skończyłeś 70 lat, nie musisz wypełniać formularza zgłoszenia.

Gdzie będą prowadzone szczepienia?

Z pełnym wykazem punktów szczepień można się zapoznać na stronie www.gov.pl/szczepimysie.

Świdnica

 • „Ars Medica” Sp. z o.o. ul. Konopnickiej 4
 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „KOLMED” s.c., ul. Kolejowa 8
 • Przychodnia Rodzinna Beata Trzcińska-Larska, ul. Kopernika 34 A
 • Przedsiębiorstwo Lecznicze Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „BHMED” Sp. z o.o, ul. Strzelińska 6a
 • „AR-VITA” Usługi Medyczne s.c., ul. Kliczkowska 37
 • Zespół Usług Medycznych „MEDYK” Sp. z o.o., ul. Gdyńska 25a
 • Centrum Usług Medycznych „Eskulap” Sp. z o.o., ul. Zamenhofa 47

Świebodzice

 • SALMED Przychodnia Specjalistyczna, ul. Królowej Elżbiety 84
 • MIKULICZ Sp. z o.o. Świebodzice, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3-7
 • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Miejski Ośrodek Zdrowia w Świebodzicach, Aleje Lipowe 15

Strzegom

 • Strzegomskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne Sp. z o.o., ul. Witosa 7
 • „Zdrowie” Sp. z o.o. Poradnia Lekarza Rodzinnego, ul. Kościelna 4

Jaworzyna Śląska

 • Samorządowa Przychodnia Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej, ul. Westerplatte 16

Marcinowice

 • Praktyka Lekarza Rodzinnego Danuta Łydźba, ul. Staffa 1

Żarów

 • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medicus” Sp. z o.o. ul. Armii Krajowej 56

Roztoka (gm. Dobromierz)

 • „Zdrowie” Sp. z o.o. Poradnia Lekarza Rodzinnego, ul. Jana Pawła II 3

Strzelce Świdnickie (gm. Marcinowice)

 • NZOZ „AGA-MED” Andrzej Sroka, Strzelce 36 A gm. Marcinowice

Lutomia Dolna (gm. Świdnica)

 • NZOZ Wiejski Ośrodek Zdrowia, Lutomia Dolna 28

Jaki status będzie miała osoba zaszczepiona?

 • Zwolnienie z kwarantanny po kontakcie z osobami zakażonymi lub z wysokim ryzykiem zakażenia
 • Zwolnienie z kwarantanny po podróży do krajów wysokiego ryzyka z punktu widzenia COVID-19
 • Nieuwzględnienie osoby zaszczepionej w obowiązujących limitach zgromadzeń i spotkań

Według Ministerstwa Zdrowia, po drugim szczepieniu pacjent będzie otrzymywał potwierdzenie bądź w POZ w formie wydruku, bądź będzie generowany indywidualny kod QR.

/gov.pl, opr. mn/

Poprzedni artykułCzym zabezpieczyć drewno, by wyglądało naturalnie?
Następny artykułSeria smartfonów Samsung Galaxy M – czym różnią się od siebie poszczególne modele?