Strona główna Artykuł sponsorowany Seria smartfonów Samsung Galaxy M – czym różnią się od siebie poszczególne...

Seria smartfonów Samsung Galaxy M – czym różnią się od siebie poszczególne modele?

0
Oferta Samsunga rozszerza się o kolejne modele smartfonów średnio co kilka tygodni. Nową linią urządzeń, która powstała, jako tańsza alternatywa drogich telefonów klasy premium, jest generacja smartfonów Galaxy M. Seria została wprowadzona dopiero w tym roku, a już doczekała się pięciu osobnych urządzeń. Każde z nich pochodzi z różnej półki cenowej, która zaczyna się od 800 zł, a kończy się póki co na 1700 zł. Jak się okazuje urządzenia te posiadają wiele cech wspólnych oraz niezbyt wiele różnic, które stanowiłoby faktycznie, dobre uzasadnienie wprowadzania aż tylu nowych telefonów.

Po co Samsungowi tyle telefonów?
Z roku na rok liczba wprowadzanych przez producentów smartfonów nieustannie rośnie. Niegdyś marka wypuszczała na rynek jedno, ale bardzo dobrze przygotowane urządzenie, które doczekiwało się swojego następcy dopiero po upływie kolejnych miesięcy. Tym razem sytuacja ta całkowicie się odmieniła, a marki średnio raz na miesiąc czy też dwa, wprowadzają nowy model smartfona. Dotyczy to w szczególności dwóch producentów, wspomnianego powyżej Samsunga oraz marki Xiaomi. Zdaje się, że obaj producenci zaczęli prześcigiwać się w ilości nowych smartfonów, odkładając ich jakość niemal całkowicie na bok. Takie zarządzanie produktem pozwala jednak wprowadzić na celową dezorientację wśród potencjalnych klientów, którzy na starcie otrzymują szeroką ofertę tanich i „dobrych” smartfonów, spośród których wybór tego jednego powinien być stosunkowo prosty.

Poza tym, wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której kupujący przychodzi do sklepu z konkretnie ustalonym budżetem, powiedzmy 1000 zł, wówczas zapoznaje się z całą ofertą wszystkich urządzeń producenta, po czym stwierdza, że jest w stanie dołożyć dodatkowe 300 zł do swojego budżetu, aby móc cieszyć się jeszcze „lepszą i wyższą” jakością smartfona z półki wyżej. Te dodatkowe 300 zł, znajdą się granicach akceptowalności klienta, a dodatkowo pozwolą również producentowi na zarobienie większej sumy pieniędzy. Tak duża liczba produktów sprawia, że klient zatraca poniekąd poczucie jakości urządzenia, poza tym jest w stanie naciągnąć swój budżet, żeby kupić już nieco lepszego smartfona.

Który Samsung Galaxy M jest najbardziej opłacalny?
W obecnej chwili oferta Samsunga liczy aż pięć modeli z serii Galaxy M. Być może liczba ta niewydaje się zbyt dużą, do czasu gdy nie wspomnimy o czasie, w którym urządzenia te zostały wprowadzone. Każdy telefon z linii Galaxy M pojawił się na rynku w tym roku, a odstępy między kolejno wypuszczanymi urządzeniami liczyły od dwóch miesięcy do zaledwie kilku tygodni. Tym samym oferta Galaxy M zaczyna się od urządzenia Galaxy M11, którego cena rynkowa to 799 zł, natomiast kończy się na Galaxy M51, którego zakup to już koszt 1699 zł. Pomiędzy nimi znajdują się jeszcze 3 inne smartfony.

W skrócie, aby uprościć podział smartfonów Samsunga można byłoby pogrupować je na telefony poniżej i powyżej 1000 zł. W pierwszej grupie znajdą się Galaxy M11 i Galaxy M21, w drugiej natomiast znajdziemy Galaxy M31, Galaxy M31s oraz Galaxy M51. Zobaczmy zatem czy między poszczególnymi urządzeniami rzeczywiście są znaczące różnice.

Który telefon wybrać Samsung Galaxy M11 czy Galaxy M21?
Nie ma sensu porównywać wszystkich smartfonów naraz, dlatego też zaczniemy od pierwszej pary Galaxy M11 i Galaxy M21. Obydwa urządzenia pochodzą tak naprawdę z jednej półki i kosztują mniej niż 1000 zł. W rzeczywistości różnica między tymi smartfonami wynosi 100 zł, a jak przekłada się to na jakość telefonów? W tym przpadku zdecydowanie można powiedzieć, że nie opłaca się wybrać tańszego modelu, a jest ku temu kilka powodów. Zacznijmy od wyświetlacza, ten, w który został wyposażony Galaxy M11 to przeciętnej jakości PLS TFT, posiadający gorsze nasycenie kolorów i widzenie pod kątami, z kolei Galaxy M21 to już Super AMOLED, charakteryzujący się naprawdę wysoką jakością. Kolejne znaczące różnice dotyczą również aparatu i pojemności baterii.

Czytaj także: Porównanie smartfonów: Samsung Galaxy M21 vs Samsung Galaxy M31s. Który z nich jest lepszy i bardziej opłacalny?

Choć obydwa smartfony zostały wyposażone w potrójny aparart, to jednak soczewki Galaxy M21 posiadają większe matryce wychwytujące więcej szczegółów. Każdy obiektyw Galaxy M21, zarówno ten przedni, jak i tylny, są większe względem tego co oferuje Galaxy M11. Na koniec z pewnością warto wspomnieć o baterii, która w tańszym modelu posiada 5000 mAh, natomiast w droższym aż 6000 mAh. Różnica cenowa wynosi tylko 100 zł, a w ramach niej otrzymujemy urządzenie o lepszym ekranie, aparacie i baterii.

Werdykt: w starciu Galaxy M11 vs M21 wygrywa Galaxy M11

Który telefon wybrać Samsung Galaxy M31 czy Galaxy M31s?
Niczym dziwnym jest stwierdzenie, że są to niemal te same urządzenia. W końcu model Galaxy M31s jest po prostu lekkim odświeżeniem swojego poprzednika Galaxy M31. Cena urządzeń to odpowiednio 1199 zł i 1399 zł, a w różnicy 200 zł kryje się tylko i wyłącznie delikatnie większy wyświetlacz o 0.1 cala i odrobinę większa (o 4MP) matryca obiektywu ultraszerokiego. Chyba nie ma wątpliwości, że tego typu „ulepszenia” w żadnym przypadku nie są warte dodakowych 200 zł?

Werdyt: w starciu Galaxy M31 vs M31s wygrywa Galaxy M31

Który telefon wybrać Samsung Galaxy M31s czy Galaxy M51?
Najważniejsze porównanie z całej dzisiejszej piątki, będzie jednak dotyczyło Galaxy M31s i Galaxy M51. Są to smartfony, które zostały dedykowane na średnią i średnią-wyższą półkę cenową. Różnica cenowa między urządzeniami to 300 złotych, a co otrzymujemy w ramach niej? Zacznijmy od tego co obydwa urządzenia mają najbardziej do siebie podobne, a tych wspólnych cech, jak się okazuje jest naprawdę sporo.

Czytaj także: Samsung Galaxy M51: Mega Monster z potężną baterią 7000 mAh

W obydwóch urządzeniach znalazł się doskonałej jakości wyświetlacz w technologii Super Amoled. Warto w tej kwestii zaznaczyć, że Galaxy M51 jest delikatnie większy od Galaxy M31s, jednak nie jest to ani wada ani zaleta, a jedynie cecha, którą należy mieć na uwadze wybierając jedno z tych dwóch urządzeń. Kolejną wspólną cechą obydwóch smartfonów jest ten sam aparart. Nie ma potrzeby, aby w szczególny sposób rozwinąć tę kwestię, ponieważ nie ma między nimi najmniejszej różnicy, nawet w postaci długości ogniskowej czy wielkości przysłony. Zarówno jeden, jak i drugi smartfon zostały wyposażone w poczwórny aparat, w którego składzie znalazła się soczewka szeroka, ultraszeroka, czujnik głębi oraz obiektyw makro. To samo dotyczy nie tylko tylnego, ale również i przedniego aparartu.

Tak naprawdę największą różnicą między tymi smartfonami jest fakt, że w Galaxy M51 zastosowano procesor Qualcomma oraz, że urządzenie zostało wyposażone w baterię o pojemności 7000 mAh. Inaczej, jest natomiast w przypadku M31s, który działa w oparciu o chipset Exynos, a jego bateria wynosi 6000mAh. Czy jednak jest to warte dopłaty 300 zł? Choć mogłoby się wydawać, że Galaxy M51 będzie lepszy pod względem wydajności i długości czasu pracy to jednak różnice te są tak naprawdę minimlane i raczej ciężkie do wyczucia podczas codziennego użytkowania. Tak naprawdę zakup galaxy M51 w tej kwocie zdecydowanie nie należy do najbardziej opłacalnych inwestycji. Istnieje bowiem sporo tańszych modeli, ale z zeszłego roku, które nie odstają ani pod względem specyfikacji, ani pod względem wyglądu.

Werdyt: w starciu Galaxy M31s vs M51 wygrywa Galaxy M31s

Który model smartfona Samsung Galaxy M jest najbardziej opłacalny?
Dopiero zestawienie ze sobą każdego z pięciu urządzeń z serii Galaxy M, pozwala na dostrzeżenie tego, jak niewiele różnic jest pomiędzy poszczególnymi smartfonami. Samsung sprytnie zatarł granicę pomiędzy każdym z urządzeń, dzięki czemu potencjalny klient nie będzie miał większych zastrzeżeń co do zakupu nieco droższego smartfona. Przechodząc jednak do sedna, można powiedzieć, że oczywiście model Galaxy M51 jest „najlepszym” modelem z całej piątki, jednak w rzeczywistości jest tylko odrobinę lepszy od swoich tańszych braci Galaxy M31 i Galaxy M31s. Tak naprawdę z całego tego zestawienia, wychodzi na to, że najbardziej opłacalnym modelem jest Samsung Galaxy M31, którego cena jest najbardziej dostosowana do oferowanych przez niego możliwości.

Można powiedzieć, że jest to bardzo dobrej jakości urządzenie poniżej 1200 złotych, które sprawdzi się zarówno do wykonywania zdjęć, oglądania filmów oraz do grania. W porównaniu do modelu z niższej półki (M21), Galaxy M31 oferuje lepszą specyfikację aparatów, natomiast w porównaniu do swojego nowszego zamiennika, nie ma między nimi niemal żadnych róznic. Dlatego też można pokusić się o konkretne stwierdzenie, że model Galaxy M31 jest najlepiej wyważonym smartfonem pod względem oferowanych możliwości i swojej ceny. Jest to smartfon, który spokojnie zaspokoi potrzeby niemal każdego użytkownika, poszukującego taniego i dobrego urządzenia.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSzczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja dla seniorów 80+ i zapisy dla chętnych
Następny artykułNiebezpiecznie na drogach powiatu. Wypadki na „trzydziestce piątce” i pod Stachowicami