Strona główna Artykuł sponsorowany Czym zabezpieczyć drewno, by wyglądało naturalnie?

Czym zabezpieczyć drewno, by wyglądało naturalnie?

0

Każdy drewniany mebel i konstrukcja architektoniczna wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak woda, słońce czy uszkodzenia mechaniczne. Jak zabezpieczyć drewno, by zachować jego naturalny kolor? Do wyboru masz lakier i olej do drewna. Który wybrać?

Olej do drewna – subtelne wykończenie
Wybierając olej do drewna, możesz osiągnąć najbardziej naturalny efekt, korzystając jednocześnie z ochronnych właściwości produktu. Oleje do drewna zawierają woski i absorbery UV – bogaty skład pozwala jeszcze lepiej zadbać o naturalne podłoże. Produkt wciera się w powierzchnię desek, tak by mógł wniknąć w ich strukturę. Efektem jest głębokie odżywienie i wzmocnienie drewna. Olej tworzy niewidoczną powłokę o właściwościach hydrofobowych – jej zadaniem jest blokowanie dostępu wody do wnętrza materiału. Drewno nie pęcznieje, ponieważ deszcz czy rozlany płyn spływają z jego powierzchni.

Olej bardzo delikatnie przyciemnia drewno, wydobywając jego naturalną barwę. Wszystkie słoje i sęki wciąż są widoczne, a deski są matowe i bardzo przyjemne w dotyku, bez śliskiej powłoki. Dlatego olej sprawdzi się szczególnie jeśli kochasz bliskość natury i chcesz poczuć prawdziwą fakturę drewna, z którego jest wykonane Twoje krzesło, blat biurka czy podłoga. Pamiętaj, że aplikację oleju do drewna trzeba często powtarzać.

Jeśli wybierzesz tę metodę zabezpieczenia mebli, musisz liczyć się z koniecznością powtarzania procesu co najmniej raz w roku. Olej najlepiej sprawdza się wewnątrz pomieszczeń, na przykład do wykończenia stołu w jadalni, blatu biurka czy ramy łóżka z drewna sosnowego czy bukowego. Produkt stosuje się także do zabezpieczenia drewnianych blatów kuchennych.

Lakier do drewna – doskonała wytrzymałość
Kolejnym bezbarwnym preparatem jest lakier do drewna – produkt, który pozwala na długotrwałe zabezpieczenie powierzchni drewna. Jego aplikacji z pewnością nie trzeba powtarzać co roku. Dostępne są różne rodzaje lakierów, w tym szybkoschnące i bezpodkładowe – znajdziesz je w sklepie Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/Oleje-i-lakiery/c/b2c-oleje-i-lakiery. Do wyboru masz produkty o wykończeniu błyszczącym, satynowym lub matowym.

Lakier stanowi skuteczną barierę chroniącą mebel przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak opady atmosferyczne, wysoka wilgotność, promieniowanie słoneczne, działanie czynników biologicznych (glonów, grzybów), a także uszkodzenia mechaniczne. Bezbarwny lakier do drewna podobnie jak olej pozwoli na zachowanie rysunku wszystkich słojów, lecz pomalowana nim powierzchnia będzie nieco inna w dotyku. Trzeba spodziewać się powłoki w widoczny sposób „oblepiającej” deski, gładkiej i śliskiej. Powierzchnia pomalowana lakierem nie będzie wyglądała tak naturalnie jak ta zabezpieczona wyłącznie olejem. Dzieje się tak dlatego, że olej wnika w deski, a lakier osiada na ich powierzchni, tworząc widoczną gołym okiem powłokę.

Ze względu na bardzo dobrą trwałość powłok uzyskanych za pomocą lakieru do drewna oraz ich właściwości wodoodporne produkt nadaje się do zastosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Można bez obaw wykończyć w ten sposób deski na tarasie, meble ogrodowe, ogrodzenia, altanki i inne elementy ogrodowej architektury, zapewniając im odpowiednie zabezpieczenie przed warunkami pogodowymi.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWracają do gry i powalczą w derbach
Następny artykułSzczepienia przeciw COVID-19. Ruszyła rejestracja dla seniorów 80+ i zapisy dla chętnych