Strona główna 0_Slider Rajdowa Škoda wylicytowana! Grono pasjonatów wsparło zbiórkę na najdroższy lek świata dla...

Rajdowa Škoda wylicytowana! Grono pasjonatów wsparło zbiórkę na najdroższy lek świata dla Amelki

1

26 100 złotych – to kwota uzyskana z licytacji odrestaurowanej w rajdowej stylistyce Škody. Akcja pasjonatów ze Strzegomia przyniosła w sumie 50 tysięcy złotych, które zasilą konto 18-miesięcznej Amelki Gmyrek ze Strzegomia, u której stwierdzono SMA, rdzeniowy zanik mięśni.

Fot. ze strony „Skoda dla Amelki”

Amelka urodziła się w czerwcu 2019 roku. – Lekarze zauważyli, że ma lekką asymetrię ciała, dlatego byliśmy od początku pod kontrolą neurologa. Lekarz zauważył też obniżone napięcie mięśniowe i rozpoczęliśmy rehabilitację – wyjaśniali rodzice dziewczynki. Dziecko przeszło badania genetyczne, które nie pozostawiły wątpliwości – Amelka choruje na SMA, rdzeniowy zanik mięśni. Nieleczona, choroba ta prowadzi do śmierci. Ratunek może przynieść terapia genowa, która wiąże się jednak z ogromnym wydatkiem. Potrzeba 9 milionów złotych, a czasu na skuteczne leczenie jest coraz mniej. – Niestety, Amelka waży 10 kg a terapię można wykonać do momentu, gdy dziecko waży mniej niż 13,5 kg. Prosimy, wręcz błagamy, o każda złotówkę i chęć pomocy. Bez waszej pomocy nie damy rady i będziemy musieli patrzeć na cierpienie naszej małej córeczki! – apelowali rodzice.

Swoje wsparcie postanowili okazać również miłośnicy motoryzacji ze Strzegomia. Postanowili odrestaurować 30-letnią Škodę Favorit, nadając jej rajdowego charakteru, a następnie wystawić auto na licytację.

Škoda została zakupiona w 2019 roku przez Łukasza Kondaka, który wraz ze znajomymi planował start w charytatywnym rajdzie Złombol. – Wówczas zabrakło nam czasu na przygotowanie samochodu, a dodatkowo plany pokrzyżowała nam pandemia. Do pomysłu powróciłem wraz z rozpoczęciem zbiórki na rzecz Amelki. Stwierdziłem, że skoro auto kupiłem z myślą o działaniach charytatywnych, to może uda się wspomóc tę inicjatywę. Skrzyknąłem ludzi z branży motoryzacyjnej i znajomych, którym zaproponowałem odnowienie samochodu – wykonanie remontu kapitalnego i nadanie mu fajnej stylizacji, a następnie wystawienie go na licytację – wyjaśniał pomysłodawca akcji. Chętnych do wsparcia swojego pomysłu długo szukać nie musiał. Dzięki wysiłkom wszystkich zaangażowanych w akcję Škoda przeszła gruntowny remont, zyskała nowy wygląd i stylizację nawiązującą do sportowej Škody V.

Zanim jeszcze odnowione auto trafiło na licytację, pojazd był wykorzystywany do promowania akcji na rzecz Amelki. Dzisiaj autorzy podsumowują wyniki. – Podczas prezentacji Skody w miastach Strzegom, Świdnica, Świebodzice, Wałbrzych, Jawor i Wrocław uzbieraliśmy zł. W czasie tournee po sołectwach gminy Strzegom czyli Jaroszów, Goczałków, Olszany, Granica, Rogoźnica uzbieraliśmy zł. Na naszej wirtualnej skarbonce uzbierało się zł. Auto zostało zlicytowane za 26 100 złotych – wylicza Łukasz Kondak.

Na zakup leku, który zahamuje rozwój SMA i pozwoli dziewczynce żyć, potrzeba aż 9 milionów złotych. na razie udało się zebrać nieco pnad milion złotych. Cały czas prowadzone są zbiórki prowadzone za pośrednictwem serwisów Pomagam.pl oraz siepomaga.pl, natomiast w dedykowanej grupie społecznościowej na Facebooku prowadzone są licytacje.

/opr. red./