Strona główna 0_Slider Krwiodawcy pilnie poszukiwani. Wyjazdowa ekipa RCKiK w czwartek zawita do Świdnicy

Krwiodawcy pilnie poszukiwani. Wyjazdowa ekipa RCKiK w czwartek zawita do Świdnicy

1

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu ponownie zwraca się z apelem o oddawanie krwi. Obecnie na niskim poziomie są zapasy pięciu grup krwi.Tym cennym darem w Świdnicy będzie można podzielić się w czwartek, 28 stycznia.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu codziennie zabezpiecza 13 Szpitalnych Banków Krwi. Krew trafia m.in. do chorych po wypadkach, z chorobami nowotworowymi, do osób po przeszczepie, z białaczką. Według danych z 27 stycznia 2021 roku przedstawionych przez wałbrzyskie RCKiK, w regionie niskie są zapasy krwi grup A Rh+, A Rh-, B Rh-, 0 Rh+, 0 Rh- .

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa krwiodawców do wizyty w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 (ul. Kozara-Słobódzkiego 21). Akcja oddawania krwi odbędzie się 28 stycznia 2021r. w godzinach 9.00-13.00.

Z cała mocą należy podkreślić, że oddawanie krwi jest procesem całkowicie bezpiecznym. Na wszystkich etapach oddawania krwi używany jest sprzęt jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi. Zarówno personel jak i osoby oddające krew mają założone rękawiczki oraz maseczki jednorazowe. Pamiętajmy, że krwi nie da się wyprodukować. Tylko zdrowy, dorosły człowiek może być źródłem tego niezastąpionego leku. Pomimo pandemii musimy pobierać nadal krew, aby móc nią leczyć i ratować życie – przypomina dyrektor Staniórska-Kowalska.

Kto może oddać krew?

Taka osoba powinna mieścić się wiekowo między 18 a 65 rokiem życia. Na oddanie krwi należy przyjść wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków na nadciśnienie i antykoncepcyjnych). Najlepiej zjeść lekki posiłek, wypić około 2 litrów płynów (ważne, żeby zrobić to w ciągu 24 godzin przed pobraniem). Wskazane jest także ograniczenie palenia papierosów i nie picie alkoholu, dotyczy to również dnia poprzedzającego oddanie krwi.

/opr. red./

Poprzedni artykułDym prosto w okna. Lokator szuka rozwiązania
Następny artykułCo zniknęło? Co się zmieniło? Świdnica lat 90. XX wieku [FOTO]