Strona główna 0_Slider Co zniknęło? Co się zmieniło? Świdnica lat 90. XX wieku

Co zniknęło? Co się zmieniło? Świdnica lat 90. XX wieku [FOTO]

0

Co się stało z krzyżem z parku przy ul Pionierów Ziemi Świdnickiej? Jak wyglądał stary wiadukt na alei Brzozowej i sala widowiskowa przy ul Jagiellońskiej? Co mieściło się w budynku Szkoły Muzycznej? Zmiany, jakie zaszły w Świdnicy przez ostatnie 30 lat można bez trudu dostrzec, oglądając zdjęcia fotoreporterów “Wiadomości Świdnickich”, wykonane 25-30 lat temu.

Kolejną porcję fotografii zamieścił Świdnicki Portal Historyczny. Zmiany, jakie zaszły w Świdnicy, w wielu przypadkach są spektakularne, jak na przykład odbudowa zrujnowanych kamienic w Rynku czy kamienicy przy ul. Marii Konopnickiej, gdzie dzisiaj mieści się Hotel Fado. Czy ktoś jeszcze pamięta, jak szło się po drewnianym wiadukcie na cmentarz przy alei Brzozowej? Dzisiaj w tym miejscu jest szeroki i wygodny wiadukt betonowy.

Nie ma już śladu po olbrzymich zbiornikach na gaz, które z okien oglądali uczniowie II LO w Świdnicy. Po niektórych budynkach pozostały wyłącznie zdjęcia. Nie ma już sali widowiskowej przy ul. Jagiellońskiej ani budynków przy ul. Wrocławskiej 19-21.

Autorami zdjęć są Mariusz Buczma, Andrzej Dobkiewicz, Tomasz Pietrzyk i Olgierd Żemojcin.

Drewniany wiadukt, al. Brzozowa

Nieistniejące budynki ul. Wrocławska 19-21

Budynek przy ul. Konopnickiej 6, obecnie Hotel Fado

Nieistniejąca hala widowiskowa przy ul. Jagiellońskiej

Krzyż w Parku Kasprowicza, ul. Pionierów Ziemi Świdnickiej. Został w nieznanych okolicznościach usunięty w 1992 roku.

Kamienice Rynek 35 i 36

Zbiorniki na gaz przy ul. Równej

Budynek przy ul. 8 Maja, obecnie Szkoła Muzyczna, wcześniej Komitet Miejski PZPR.