Strona główna 0_Slider Straż Graniczna przejęła tytoń o wartości blisko 3 milionów złotych

Straż Graniczna przejęła tytoń o wartości blisko 3 milionów złotych [FOTO/VIDEO]

1

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Jeleniej Góry zabezpieczyli ponad 4 tony nielegalnego tytoniu bez polskiej akcyzy skarbowej. Zatrzymano cztery osoby – jedna z nich trafiła na trzy miesiące do aresztu, a wobec pozostałych sąd zastosował dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Do zabezpieczenia pond 4 ton nielegalnego tytoniu doszło w czwartek, 3 grudnia w powiecie świdnickim. – Funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze pełniąc służbę na drodze wojewódzkiej nr 374 wytypowali do kontroli busa. Kierowca auta nie zatrzymał się na wezwanie funkcjonariuszy i zaczął uciekać. Po krótkim pościgu auto zostało zatrzymane, a w jego wnętrzu funkcjonariusze ujawnili krajankę tytoniową. Nielegalny towar przewożony był w 45 workach ważących łącznie 900 kilogramów. 50-letni kierowca busa oraz 26-letni pasażer zostali zatrzymani – mówi mjr Joanna Konieczniak, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

W wyniku dalszych przeszukań funkcjonariusze SG zatrzymali kolejne dwie osoby w wieku 31 i 40 lat, które ujęte zostały podczas obsługi maszyn służących do cięcia tytoniu. Podczas przeszukania pomieszczeń, w których pracowali, funkcjonariusze zabezpieczyli kolejne 158 worków krajanki tytoniowej oraz osiem wiązek liści tytoniowych o wadze 224 kg. Zabezpieczono także maszynę służąca do ciecia tytoniu o wartości 6 tys. zł. Łącznie funkcjonariusze zapobiegli wprowadzeniu na rynek 4,3 tony nielegalnego tytoniu o wartości blisko 3 milionów złotych. Z tytułu niezapłaconych podatków Skarb Państwa mógł stracić ponad 4,5 miliona złotych – dodaje Konieczniak.

W sobotę, 5 grudnia wobec jednego z zatrzymanych mężczyzn Sąd Rejonowy w Świdnicy – na wniosek nadzorującego postępowanie Prokuratora Rejonowego w Świdnicy – zastosował trzymiesięczny areszt, natomiast wobec pozostałych sąd zarządził dozór policyjny oraz poręczenia majątkowe.

/Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, opr. mn/

Poprzedni artykuł33 wykroczenia, 2 odebrane prawa jazdy. Policja podsumowała sobotnią akcję „Prędkość”
Następny artykułDatki dla WOŚP – dodatkowa możliwość kwestowania