Strona główna 0_Slider Przebudowa pierwszego odcinka al. Niepodległości ma potrwać rok. Ogłoszono przetarg

Przebudowa pierwszego odcinka al. Niepodległości ma potrwać rok. Ogłoszono przetarg

5

Po kilkuletnich przygotowaniach świdnicki magistrat ogłosił przetarg na przebudowę pierwszego odcinka al. Niepodległości. Prace obejmą 400-metrowy fragment od pl. Wolności do ulicy 8 Maja i mają zostać zakończone w maju 2022 roku. Szacunkowa wartość drogowej inwestycji to 6,7 mln złotych.

Zgodnie z ogłoszonym zamówieniem, na odcinku od pl. Wolności do ulicy 8 Maja przebudowana zostanie jezdnia al. Niepodległości, chodniki i oświetlenie uliczne, na istniejącym przejściu dla pieszych przy banku Santander przewidziano budowę azylu dla pieszych, na wysokości skweru znajdującego się między al. Niepodległości a ulicą Garbarską wykonana zostanie zatoka autobusowa, natomiast wzdłuż alei powstanie 20 miejsc parkingowych.

Wybrany w przetargu wykonawca, którego poznamy najwcześniej w styczniu lub lutym 2021 roku, będzie mógł wkroczyć na plac budowy nie wcześniej niż 4 maja 2021 roku. Do tego czasu będzie on musiał opracować m.in. projekt tymczasowej organizacji ruchu. Zakończenie przebudowy I etapu al. Niepodległości miałoby nastąpić do 31 maja 2022 roku.

Ogłoszenie przetargu poprzedziły kilkuletnie przygotowania. – ​W 2016 roku Gmina Miasto Świdnica zadeklarowała pomoc rzeczową dla Województwa Dolnośląskiego w postaci nakładów na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. “Przebudowa al. Niepodległości (drogi wojewódzkiej nr 379) w Świdnicy – etapami”.​ Zaplanowano sporządzenie Koncepcji Programowo Przestrzennej, a następnie na jej podstawie projektów budowlanych i wykonawczych, w terminie umożliwiającym rozpoczęcie robót budowlanych w 2017 roku. Niestety, w trakcie sporządzania dokumentacji wystąpiło szereg okoliczności, mających wpływ na przedłużenie tego terminu – tłumaczył wcześniej Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.

Jak wyjaśniał, główną przyczyną powstania opóźnień były przeciągające się uzgodnienia dotyczące planu zagospodarowania terenu z jednostkami mającymi wpływ na ostateczny kształt projektu. Projekt budowlany wymagał bowiem uzyskania pozytywnej opinii zarządcy drogi – Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, a także decyzji konserwatorskiej ze strony Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Jeżeli wykażemy sprawność i będziemy mieli przychylność organów opiniujących, i nie będzie takiej zwłoki, jak w przypadku pierwszego etapu, to realizacja całej inwestycji potrwa trzy lata, a więc od roku 2021 do 2023 – deklarował dyrektor Gleba podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy. Zgodnie z zapisami projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Świdnicy na lata 2021-2035, łączne nakłady finansowe na przebudowę całej al. Niepodległości wyniosą blisko 13,5 mln złotych.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułOSP Jaworzyna Śląska z nowym autem
Następny artykułNajlepsze sposoby na walkę z łuszczycą — poznaj porady!