Strona główna 0_Slider Popierają Morawieckiego, ale nie chcą weta. „Porozumienie” i poseł ze Świdnicy...

Popierają Morawieckiego, ale nie chcą weta. „Porozumienie” i poseł ze Świdnicy o negocjacjach ws. budżetu unijnego

2

Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej w Brukseli, na którym najważniejszymi tematami rozmów będą unijny budżet i fundusz odbudowy. Politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry mówią „Weto albo śmierć”.  „Porozumienie” Jarosława Gowina mówi „weto to śmierć” i forsuje pogląd o rychłym porozumieniu. Jakie jest stanowisko posła tej partii, wiceministra ze Świdnicy Wojciecha Murdzka?

Jarosław Gowin i Wojciech Murdzek

Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Zapowiedź zawetowania unijnego budżetu spotkała się z krytyką ze strony krajowej opozycji, a także ze stanowczym protestem samorządowców, którzy wskazują, że zablokowanie Funduszu Odbudowy oznacza utratę szansy dla całego kraju na zastrzyk finansowy skierowany na odbudowę gospodarki, po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. – W ciągu ostatnich dekad środki pomocowe z UE były dla naszego kraju swego rodzaju kroplówką, która dawała życie a jednocześnie w spektakularny sposób zmieniła poziom i jakość tego życia. W ostatnich dniach polski Rząd uprawia hazard negocjacyjny zapowiadając wetowanie budżetu i Funduszu Odbudowy UE. Wygląda to jak próba wyrwania sobie samemu tej kroplówki i wyrzucenie jej do kosza. A to właśnie dostęp do wielkich środków finansowych na stałe zmienił polskie wsie i miasta, zapewniając środki na budowę dróg, kanalizacji, oczyszczalni, obiektów sportowych i szpitalnych, finansując programy dla seniorów, młodzieży i kultury oraz sportu – podkreślano w stanowisko stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”. Na najbliższe dni samorządowcy zapowiadają prowadzenie akcji #potrzebUEmy. Od środy na ulicach polskich miast i wsi pojawią się flagi europejskie, samorządowe i Polski.

VETO jest jedynym i koniecznym rozwiązaniem, by uchronić Europę przed bezprawiem, a Polskę przed utratą części suwerenności” – napisał dzisiaj na Twitterze Janusz Kowalski z Solidarnej Polski. – Nie zgadzamy się z tym. Możliwa jest i suwerenna Polska, i suwerenna Europa. Wydaje się, że jesteśmy bardzo bliscy porozumienia na forum unijnym. Jeszcze raz podkreślam, odrzucamy alternatywę weto albo śmierć. Nie ma tak naprawdę alternatywy weto albo śmierć. Jest i weto, i śmierć – stwierdził dzisiaj podczas konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin, szef koalicyjnego „Porozumienia”. – Przez cały czas możliwe jest osiągnięcie porozumień, które zagwarantują i suwerenność Polski, i wspólną Europę i respektowanie niezależnych praw naszego państwa, i możliwość korzystania z setek miliardów złotych, które popłyną do nas z funduszy unijnych. Jako porozumienie udzielamy jednoznacznego poparcia działaniom pana premiera Morawieckiego i udzielamy mu pełnego mandatu do tego, by w imieniu rządu, w imieniu całego polskiego społeczeństwa negocjował takie dobre porozumienie. To porozumienie umożliwi nam wszystkim korzystanie z ogromnych funduszy. W skali 7 lat będzie to kwota opiewająca na około 700 mld zł. Te pieniądze potrzebne są, żebyśmy szybko wrócili na ścieżkę wzrostu.

– Chciałbym potwierdzić, że w sprawie toczących się negocjacji dotyczących budżetu UE na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy identyfikuję się ze stanowiskiem Rządu Premiera Mateusza Morawieckiego, którego jestem członkiem. Odbyłem sporo rozmów z wyborcami na ten temat i za każdym razem starałem się łagodzić emocje. Jako polityk Porozumienia Jarosława Gowina szczególnie podkreślam, że kompromis w tak ważnej sprawie dla przyszłości Polski i Europy, jest niezbędny i jednocześnie możliwy do uzyskania. Jestem przekonany, że uda się go osiągnąć bez stosowania „broni atomowej”, jaką jest veto. Praworządność jest natomiast dla każdego Europejczyka jedną z podstawowych wartości i powinna opierać się na solidnych podstawach etycznych z uwzględnieniem różnic kulturowych występujących na naszym kontynencie. Pojęcie to niewątpliwie trzeba w debacie europejskiej doprecyzować, tak aby uniknąć niebezpiecznej w tej delikatnej materii dowolności interpretacyjnej. Uważam, że kluczowe decyzje, wpływające na przyszłość i kształt Europy zawsze powinny być podejmowane zgodnie przez wszystkie Państwa Członkowskie. Kwestia budżetu UE i Funduszu Odbudowy do takich spraw niewątpliwie należą – mówi dla Swidnica24.pl poseł „Porozumienia” Wojciech Murdzek.

Gowin podczas dzisiejszej konferencji dodał, że od porozumienia Polskę, Węgry i kraje unijne dzieli zaledwie centymetr, ale na czym miałoby ono polegać, nie ujawnił.

/asz/mn/

Poprzedni artykułAkcesoria do okien dachowych – markizy, rolety, moskitiery
Następny artykułI kto jest „mistrzem parkowania”?