Strona główna 0_Slider Pomnik księcia Bolka II ma stanąć na skwerze Kaczyńskiego. Decyzja radnych umożliwi...

Pomnik księcia Bolka II ma stanąć na skwerze Kaczyńskiego. Decyzja radnych umożliwi ogłoszenie konkursu na projekt monumentu

6

Podczas najbliższego posiedzenia Rady Miejskiej w Świdnicy podjęta zostanie decyzja w sprawie wzniesienia pomnika upamiętniającego Bolka II Małego na skwerze Lecha Kaczyńskiego. Pozytywna opinia samorządowców formalnie umożliwi rozpoczęcie procedury konkursowej na zaprojektowanie pomnika oraz zbiórki środków na jego budowę.

Propozycję budowy pomnika Bolka II zgłosiło Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej. Pomysł ten spotkał się z poparciem mieszkańców Świdnicy i uzyskał największą liczbę głosów podczas przeprowadzonych w 2020 roku konsultacji społecznych. Na inicjatywę wzniesienia pomnika władcy zagłosowało 650 świdniczan, natomiast kontrpropozycje w postaci budowy pomnika poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej lub pomnika Polskiego Państwa Podziemnego poparło odpowiednio 127 i 94 mieszkańców.

Jeszcze przed rozpoczęciem społecznych konsultacji, Urszula Pawłowska z Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej tłumaczyła, dlaczego pomnik Bolka II powinien stanąć w Świdnicy. – Lata świetności grodu Świdnica trwają od siedmiu stuleci, od panowania Bolka II. Nadszedł czas, aby ta historyczna postać znalazła się w przestrzeni obecnej Świdnicy. Trzy razy składaliśmy w ciągu wielu lat pomysł postawienia takiego pomnika. Ostatnio, w rocznicę 650-lecia śmierci księcia Bolka II, jako Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej złożyliśmy akces budowy tego pomnika. Pomnika twórcy potężnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, genialnego polityka, wybitnego taktyka – to jemu zawdzięczamy rozgłos i sławę grodu Świdnica w tamtych czasach w Europie i na świecie. Był najwybitniejszym z Piastów Śląskich – mówiła Pawłowska. – Nadszedł odpowiedni moment, aby promocja miasta Świdnicy i regionu związana była z postacią Bolka Świdnickiego. To nasza historyczna powinność, abyśmy zadbali by w przestrzeni miasta pojawiła się postać księcia – podkreślała.

Wzniesienie pomnika Bolka II Małego, Księcia Świdnicko-Jaworskiego odda cześć i pamięć wybitnemu władcy Świdnicy. Ten słynny wnuk Władysława I Łokietka do dziś stanowić może wzór do naśladowania w kontekście administracji czy wojskowości. Uznawany jest przez historyków za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego dyplomatę – wskazano z kolei w uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie wzniesienia pomnika upamiętniającego Bolka II Małego, przyjęciem którego świdniccy radni zajmą się podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, którą zwołano na 29 grudnia. Podjęcie uchwały da „zielone światło” Towarzystwu Regionalnemu Ziemi Świdnickiej, które będzie mogło przystąpić do przeprowadzenia konkursu na projekt pomnika i rozpoczęcia zbierania funduszy na jego budowę.

Czekamy w tej chwili na uchwałę Rady Miejskiej w sprawie zagospodarowania skweru, umożliwiającą ustawienie pomnika. Mamy przygotowane wszystkie materiały dla projektantów, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w konkursie – tłumaczyła jeszcze w listopadzie prezes Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej. Zaznaczała przy tym, że procedura konkursowa powinna potrwać maksymalnie pół roku, natomiast dwa lata przewidziano na realizację pomnika. Nie jest przy tym wykluczone, że budowa monumentu potrwa krócej – jest to jednak uzależnione od pozyskania potrzebnych funduszy. – Wraz z przyjęciem uchwały będziemy mogli rozpocząć zbiórkę środków na budowę. Będziemy wysyłali listy do wszystkich podmiotów gospodarczych, do świdniczan za granicą. Konto mamy już założone – czekamy tylko na moment, gdy będziemy mogli rozpocząć – wyjaśniała Pawłowska.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułBudżet gminy Strzegom na 2021 rok przyjęty jednogłośnie
Następny artykułWybrali najpiękniej przystrojone i oświetlone domy oraz balkony