Strona główna 0_Slider Polacy sceptyczni wobec szczepionek na koronawirusa. Lekarze oraz naukowcy chcą szerzyć wiedzę...

Polacy sceptyczni wobec szczepionek na koronawirusa. Lekarze oraz naukowcy chcą szerzyć wiedzę i walczyć z dezinformacją

6

Tylko 17% Polaków zamierza się zaszczepić na COVID-19 tak szybko jak to będzie możliwe, co czwarty ankietowany chce to zrobić dopiero po jakimś czasie, 38% badanych nie zamierza się szczepić w ogóle, a co piąty nie ma w tym temacie zdania – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia. W celu zmiany sceptycznego nastawienia społeczeństwa do szczepień, grupa lekarzy oraz naukowców wystąpiła z inicjatywą mającą na celu edukowanie obywateli i dostarczanie sprawdzonych informacji na temat pandemii, a także wspieranie działań zmierzających do świadomego poddawaniu się szczepieniu jak największej części społeczeństwa. W gronie ekspertów znalazł się świdniczanin, prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.

W poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Z kolei we wtorek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że 26 grudnia do Polski dojedzie pierwsze 10 tys. dawek. 27 grudnia trafią one do 73 szpitali, w których zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tys. osób. Do końca grudnia do Polski ma trafić kolejnych 300 tys. szczepionek, a do końca stycznia do kraju trafi w sumie 1,5 mln szczepionek, co pozwoli zaszczepić około 750 tys. pacjentów.

Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych. Uprawnieni do otrzymania szczepienia w etapie zero są: pracownicy szpitala węzłowego; pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych; pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej; pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. Do wtorku zgłosiło się łącznie 300 tys. osób zakwalifikowanych do szczepienia w etapie „0”.

38% Polaków nie zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19

Podejściu Polaków do szczepień przeciwko COVID-19 poświęcone było badanie przeprowadzone w dniach 9-16 grudnia 2020 roku przez Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz firmę ARC Rynek i Opinia na reprezentatywnej grupie 1001 osób. Z ankiety wynika, że 17% ankietowanych Polaków zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19 tak szybko, jak to będzie możliwe, a 23% dopiero po jakimś czasie. Z kolei 38% badanych nie zamierza szczepić się w ogóle.

W raporcie zwrócono uwagę, że dużo bardziej sceptyczne wobec szczepień przeciwko COVID-19 są kobiety. Tylko 11% z nich (24% mężczyzn) chce się zaszczepić tak szybko, jak to będzie możliwe, a 45% kobiet nie zamierza się szczepić w ogóle (w przypadku mężczyzn jest to 32%). Największymi zwolennikami szybkich szczepień wśród grup wiekowych są osoby z grupy 45-65 lat (22%). Z kolei najbardziej niechętni szczepieniom są respondenci w wieku 18-24 lata (45%) z nich nie zamierza się szczepić.

Ankietowanych pytano również o to, co przekonałoby ich do wykonania szczepienia. Okazało się, że co trzecia osoba deklaruje, że nic. Nieco mniej – 30 proc. twierdzi, że takim czynnikiem mogłaby być pewność, że szczepionka chroni całkowicie przed zachorowaniem. Dużo mniej istotna była dla ankietowanych możliwość spotykania się ze znajomymi czy chodzenia bez maseczki. Najmniej ważne są czynniki związane z wyjazdami za granicę.

Eksperci: stoimy przed wyborem zaszczepienia się na COVID-19 lub trwania pandemii

Wielu Polaków w niezwykle sceptyczny, nawet nieprzyjazny sposób podchodzi do szczepień. Środowisko naukowe jest świadome tego, że tylko przełamanie obaw społecznych i działania oparte na merytorycznej, rzetelnej i sprawdzonej wiedzy mogą pomóc w zmianie postaw Polaków względem szczepień i tym samym przyczynić się do wysokiej wyszczepialności i zatrzymania pandemii. Dlatego zaprosiłem grono kilkunastu uznanych ekspertów z różnych dziedzin od lat działających na rzecz zdrowia publicznego: chorób zakaźnych, wakcynologii, wirusologii, chemii i biochemii, medycyny rodzinnej, do zjednoczenia się w ramach inicjatywy „Nauka przeciw pandemii” – tłumaczy prof. Andrzej M. Fal, stojący na czele naukowego grona.

Do inicjatywy „Nauka przeciw pandemii” dołączyli: dr n. farm. Leszek Borkowski, prof. Andrzej M. Fal, prof. Robert Flisiak, prof. Jacek Jemielity, dr Jacek Krajewski, dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Andrzej Matyja, prof. Krzysztof Pyrć, dr hab. n. med. Piotr Rzymski, dr n. med. Michał Sutkowski, prof. Krzysztof Simon, prof. Jacek Wysocki, prof. Joanna Zajkowska, a także prof. Marcin Drąg – świdniczanin pracujący wraz z zespołem polskich i zagranicznych naukowców nad unieszkodliwieniem działania koronawirusa SARS-CoV-2 i powstrzymaniem jego namnażania się w ludzkim organizmie, niedawno uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Świdnicy.

Grono ekspertów wspólnie przygotowało „białą księgę” – opracowanie pod tytułem „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” – będące kompendium wiedzy o szczepieniach, ich technologii oraz zasadności w walce z pandemią. – Zawarte w księdze treści stanowią wsparcie dla środowiska lekarskiego i służb medycznych, którzy mają codzienny kontakt z pacjentami i są dla nich najczęściej pierwszym źródłem wiedzy. To także źródło wiedzy dla mediów oraz ogółu społeczeństwa, wszystkich, którzy potrzebują popartej nauką wiedzy na temat szczepień przeciw COVID-19, typów szczepionek i zasad ich działania. W dobie natłoku informacji, często sprzecznych lub niewiarygodnych, jako grono autorów mamy nadzieję, że biała księga rozwieje chociaż część wątpliwości dotyczących globalnej pandemii COVID-19, szczególnie jeśli chodzi o technologię szczepień mRNA, które są intensywnie rozwijane w odniesieniu do tej choroby, a które są w tej chwili jedynym posiadanym przez nas istotnym orężem w walce z SARS-CoV-2 – dodaje prof. Fal.

Z opracowaniem „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność” można się zapoznać na stronie internetowej inicjatywy „Nauka przeciw pandemii”.

/opr. mn/

Poprzedni artykułŚmietniska wokół kubłów. Kto ma to sprzątać? Czy pomoże nowy regulamin?
Następny artykułKorekta rozkładu jazdy. „Mission: Impossible”?