Strona główna 0_Slider Odrestaurowane figury świętych powróciły do świdnickiej katedry

Odrestaurowane figury świętych powróciły do świdnickiej katedry [FOTO]

0

Po kilkumiesięcznej, żmudnej i mozolnej pracy krakowskich konserwatorów, do świdnickiej katedry powróciły ponad 300-letnie barokowe figury. Już wcześniej dawny blask odzyskały wielkoformatowe i owalne obrazy zdobiące wnętrza świątyni. Renowacja odbywa się w ramach szeroko zakrojonych prac konserwatorskich o wartości około 20 mln złotych.

Dziewięć odrestaurowanych figur, które powróciły do Świdnicy, to całopostaciowe wizerunki świętych ukazanych z atrybutami i przedstawionych w nadnaturalnej wielkości, malowanych na kolor biały, ze stosunkowo niewielkimi partiami złoconymi. Rzeźby przedstawiające św. Barbarę, św. Marcina, św. Wolfganga, św. Piotra, św. Małgorzatę, św. Wawrzyńca, św. Jana Chrzciciela, św. Mikołaja, św. Pawła zostały już ustawione na pierwotnych konsolach architektoniczno-ornamentalnych, zawierających od przodu kartusze, z napisami na czerwonym tle.

Cykl wykonał w latach 1709-1710 Georg Leonhard Weber, być może w części według projektów kierującego całością prac w kościele rzeźbiarza Johanna Riedla. Oryginalna polichromia figur z nawy w założeniu artysty imituje pozłacaną kość słoniową. Złocenia wykonano złotem płatkowym na czerwonym pulmencie. W ramach prac konserwatorsko-renowacyjnych odrestaurowane figury zostaną poddane digitalizacji w technologii 3D.

Całkowita wartość prac związanych z konserwacją, rewitalizacją i digitalizacją wnętrza świdnickiej katedry wynosi około 20 mln złotych, z czego około 17 mln złotych pochodzi ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego.

/Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułNajlepsze sposoby na walkę z łuszczycą — poznaj porady!
Następny artykułPolicjanci z nowymi radiowozami [FOTO]