Strona główna 0_Slider Od 5 grudnia bez prawa jazdy w portfelu. Kierowców czekają też inne...

Od 5 grudnia bez prawa jazdy w portfelu. Kierowców czekają też inne zmiany

0

Już w najbliższą sobotę zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Podczas kontroli drogowej policja sprawdzi uprawnienia kierującego w Centralnej Ewidencji Kierowców. To nie jedyne zmiany czekające zmotoryzowanych w najbliższym czasie. Dzień wcześniej, 4 grudnia wchodzi w życie duża część tzw. pakietu deregulacyjnego, dzięki któremu łatwiej będzie zarejestrować auto, właściciele starszych samochodów zaoszczędzą na wymianie dowodu, a diagności zwrócą większą uwagę na tablice podczas przeglądu.

Prawo jazdy można będzie zostawić w domu

Od soboty, 5 grudnia 2020 roku osoba posiadająca polskie prawo jazdy nie będzie musiała mieć przy sobie dokumentu podczas prowadzenia pojazdu na terenie kraju. W razie policyjnej kontroli kierowca podaje dane osobowe, a następnie policjant wprowadzi je do obecnego w radiowozie systemu komunikacji z bazą danych o kierowcach i pojazdach. Jednocześnie zniknie mandat w wysokości 50 zł za brak dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień.

Po nowy dowód rejestracyjny tylko z woli kierowcy

Od 4 grudnia wydawanie nowego dowodu rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, nastąpi tylko jeśli właściciel pojazdu wyrazi wolę jego wymiany.

W sytuacji, gdy w dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsca na pieczątkę, diagnosta po przeglądzie nie wpisze w nim daty kolejnego obowiązkowego badania. Ta znajdzie się wyłącznie na zaświadczeniu, które wydawane jest po badaniu technicznym. Co ważne, podczas sprzedaży pojazdu, w którego dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsc na pieczątkę przeglądu, dotychczasowy właściciel będzie miał obowiązek przekazania nabywcy zaświadczenia trzymanego od diagnosty podczas ostatniego przeglądu. Będzie to jedyny dokument, w którym będzie można znaleźć datę następnej wizyty na stacji diagnostycznej. W razie zagubienia zaświadczenia będzie można udać się na stację kontroli pojazdów, w której dokonano ostatniego przeglądu, i poprosić o wydanie duplikatu.

Łatwiejsza rejestracja pojazdu

Od piątku, 4 grudnia zmienione prawo ułatwi zarejestrowanie pojazdu. Dziś przepisy przewidują, że ma się tym zająć starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania jego właściciela. Po zmianach będzie można zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania.

Od 4 grudnia o czasową rejestrację, pozwolenie czasowe i wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych będzie można zwrócić się także do urzędu właściwego dla miejsca czasowego lub stałego zamieszkania oraz właściwego ze względu na miejsce zakupu czy odbioru pojazdu – o ile jest to na terenie Polski.

Kolejna zmiana, która zacznie obowiązywać od 4 grudnia 2020 roku, dotyczy wyrejestrowania pojazdu wywożonego za granicę. Od 4 grudnia starostwo zrobi to samodzielnie, z urzędu, gdy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdu za granicę.

Tablice pod lupą diagnostów

Od piątku, 4 grudnia 2020 roku każdy samochód z wnęką dla dużych tablic rejestracyjnych, ale z zamontowanymi zmniejszonymi, nie będzie mógł pozytywnie zakończyć badania technicznego.

Kolejne zmiany w przyszłości

4 czerwca 2021 roku w życie wejdzie kolejna zmiana. Nabywca nowego samochodu, przyczepy lub motoroweru będzie mógł upoważnić salon sprzedaży do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu, odbioru decyzji o czasowej rejestracji pojazdu, pozwolenia czasowego i zalegalizowanych tablic rejestracyjnych. Wszystko będzie mogło się odbyć drogą elektroniczną.

Z kolei od 4 września 2022 roku polskie urzędy przestaną wydawać karty pojazdu, nalepki kontrolne oraz jej wtórniki.

/Starostwo Powiatowe w Świdnicy, opr. mn/

Poprzedni artykułWygrały konkurs dla swojego rodzinnego Mokrzeszowa
Następny artykułRadio SoVo. Niecodzienna rozgłośnia z udziałem niepełnosprawnych