Strona główna 0_Slider Nadleśnictwo zaprasza na Choinkobranie. „Wytnij sobie choinkę!”

Nadleśnictwo zaprasza na Choinkobranie. „Wytnij sobie choinkę!”

5

Czy choinka powinna być sztuczna, czy może naturalna? Ten dylemat powraca każdego roku. Jak przekonują  pracownicy Nadleśnictwa Świdnica, najładniejszą choinką jest ta prosto z lasu, szczególnie jeśli możesz ją samemu wyciąć. Leśnicy zachęcają więc do udziału w Choinkobraniu, które odbędzie się 19 grudnia.

Sztuczne drzewka przez wiele lat były traktowane jako alternatywa dla prawdziwych choinek. Z czasem jednak zaczęły się pojawiać pytania dotyczące kosztów produkcji sztucznego drzewka, a przede wszystkim szkodliwości dla środowiska naturalnego. Podczas procesu powstawania takiej choinki do atmosfery są emitowane substancje toksyczne, a gotowe tworzywo zawiera związki metali ciężkich: ołowiu, kadmu i chromu. Ponadto do produkcji jest wykorzystywana energia, a po pozostałością po niej są odpady poprodukcyjne. Owe tworzywa sztuczne powinny być spalane tylko w przygotowanych do tego celu spalarniach, ponieważ dioksyny, emitowane w trakcie spalania są bardzo trujące.

Faktem jest, iż sztuczna choinka służy nam przez wiele lat. Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy się nam znudzi i ląduje na śmietniku. Warto wtedy pamiętać, że jej rozkład w środowisku trwa nawet 400 lat! W tym czasie leśnicy zdążyliby wyhodować kolejne cztery pokolenia lasu, który jest rezerwuarem CO2 oraz wytwarza tlen. Choinki naturalne, wbrew obiegowej opinii, są ekologiczne, a przede wszystkim stanowią surowiec odnawialny.

Choinki są hodowane na specjalnych leśnych plantacjach. Są to miejsca, w których z różnych względów nie może powstać las (np. znajduje się pod liniami wysokiego napięcia). Część choinek wycinana jest w ramach przerzedzania młodego pokolenia lasu, co jest konieczne ze względów hodowlanych. Drzewka, zanim jednak staną się świąteczną ozdobą domów,  produkują niezbędny do życia tlen i gromadzą CO2. Po świętach natomiast nie zanieczyszczają środowiska, ponieważ przetwarza się je na nawóz organiczny.

Porównując wady i zalety możemy wysnuć wniosek, że choć sztuczne choinki wyglądają coraz ładniej i mogą służyć kilka sezonów, to żywe świąteczne drzewko jest lepszym rozwiązaniem i co najważniejsze ekologicznym.

Nadleśnictwo zaprasza na Choinkobranie

Jeśli należysz do osób, które lubią być bohaterem w swoim domu i chcesz pokazać swoim dzieciom skąd się wzięła choinka w Waszym salonie to mamy dla Ciebie propozycję. Nadleśnictwo Świdnica organizuje Choinkobranie, czyli akcję własnoręcznego wybierania i wycinania świątecznych drzewek. Jeżeli jesteście zainteresowani zapraszamy Was 19 grudnia w godzinach od 9:00 do 13:00 do Leśnictwa Piława, ul. Bohaterów Getta 16 Piława Górna – zachęcają leśnicy.

W tym roku akcja Choinkobrania może się odbyć tylko z zachowaniem wszelkich zasad i restrykcji związanych z panującą pandemią. Dlatego pamiętajmy, aby mieć maseczki i rękawiczki, oraz aby utrzymywać odpowiedni dystans z innymi osobami, które zjawią się po swoją choinkę. – Będziemy na świeżym powietrzu, jednak nawet tam nie wolno nam zapomnieć o panujących zasadach – przypominają pracownicy Lasów Państwowych i radzą:

  • Pamiętaj, aby zabrać ze sobą siekierkę lub piłę do drewna.
  • Weź odliczoną gotówkę (średnia cena to 25 zł/choinkę), w lesie nie ma internetu i twoje karty płatnicze nie zawsze zadziałają.
  • Potrzebujesz pomocy w wycięciu choinki? Powiedz o tym leśnikowi – z przyjemnością Tobie pomoże.

/Nadleśnictwo Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułNietrzeźwy kierowca zatrzymany. Wsiadł za kółko mając ponad 2 promile
Następny artykułBędą świąteczno-noworoczne zmiany w autobusowym rozkładzie jazdy