Strona główna 0_Slider Kilkuset pracowników świdnickiego szpitala zainteresowanych szczepieniami przeciw koronawirusowi

Kilkuset pracowników świdnickiego szpitala zainteresowanych szczepieniami przeciw koronawirusowi

5

Do niedzieli przedłużono przyjmowanie zgłoszeń od placówek medycznych, których personel ma zostać zaszczepiony przeciw koronawirusowi w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy, będącym jednym z ponad pięciuset tzw. szpitali węzłowych w kraju.

Przypomnijmy, w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia przedstawiło listę szpitali, w których przeciw koronawirusowi szczepieni będą medycy, a także pracownicy przychodni i aptek. – Szczepienia dla personelu medycznego i niemedycznego (w tzw. okresie “0”), zorganizują i przeprowadzą szpitale węzłowe należące m.in. do sieci szpitali PSZ [podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – red.]. (…) W szpitalach węzłowych zostanie zaszczepiony personel tych szpitali, ale także innych jednostek, w tym aptek. Do 20 grudnia szpitale węzłowe będą zbierać dane personelu medycznego i niemedycznego, który zostanie zaszczepiony w konkretnym szpitalu węzłowym – przekazano. Na ministerialnej liście szpitali znalazło się 38 placówek z terenu województwa dolnośląskiego, w tym szpital „Mikulicz” w Świebodzicach oraz świdnicki „Latawiec”.

W Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Świdnicy przyjmowanie zgłoszeń od podmiotów medycznych, których personel medyczny i niemedyczny miałby zostać zaszczepiony przeciw COVID-19, miało potrwać do 18 grudnia. Z uwagi na duże zainteresowanie podjęto jednak decyzję o przedłużeniu tego terminu do niedzieli, 20 grudnia. Jak wyjaśnia dyrektor Grzegorz Kloc, chęć zaszczepienia się wyraziło już ponad 500 pracowników szpitala. Cały czas napływają też zgłoszenia z innych placówek, których pracownicy są uprawnieni do szczepienia w tzw. etapie „0”. Pełne dane dotyczące liczby osób zainteresowanych szczepionką mają zostać podane w poniedziałek.

Zgodnie z założeniami ogłoszonego przez rząd Narodowego Programu Szczepień, szczepienia przeciw koronawirusowi będą prowadzone w kilku etapach:

  • Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. W ramach szczepień pracowników sektora ochrony zdrowia możliwość zaszczepienia się otrzymają osoby m.in. wykonujące zawody medyczne, czyli udzielające świadczeń zdrowotnych, w tym diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni i inni, włącznie z pracownikami prywatnych podmiotów świadczących usługi zdrowotne. Szczepieniami objęci zostaną również pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych.
  • Etap I: pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu; osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych; służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie; pracownicy sektora edukacji.
  • Szczegóły kolejnych etapów w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie.
  • Etap II: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia; osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
  • Etap III: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii; powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.

/mn/

Poprzedni artykułNajpiękniejsze świdnickie szopki wybrane! [FOTO/VIDEO]
Następny artykułWładze Świdnicy nie wykonały nakazu nadzoru budowlanego. Będzie postępowanie egzekucyjne