Strona główna Kultura Najpiękniejsze świdnickie szopki wybrane!

Najpiękniejsze świdnickie szopki wybrane! [FOTO/VIDEO]

0

Już po raz siódmy młodzi i trochę starsi świdniccy artyści mogli zaprezentować swoje umiejętności tworząc wyjątkowe szopki bożonarodzeniowe. W konkursie zorganizowanym przez Muzeum Dawnego Kupiectwa liczyły się nie tylko walory artystyczne i estetyczne, ale również własnoręczne wykonanie i nawiązanie do świdnickiej architektury.

Siódma edycja konkursu na Świdnicką Szopkę Bożonarodzeniową w tym roku odbyła się w sytuacji niecodziennej ze względu na pandemię COVID-19 – wskazuje Dobiesław Karst, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa. Z uwagi na wprowadzone przez rząd obostrzenia, świdnickie muzeum – podobnie jak inne placówki kultury – pozostaje zamknięte. Co prawda uniemożliwiło to zorganizowanie pokonkursowego wernisażu prac, podczas którego nastąpiłoby wręczenie nagród, jednak sytuacja nie zniechęciła twórców miniaturowych dzieł.

W sumie do konkursu zgłoszono siedem prac wykonanych przez dzieci, młodzież, dorosłych oraz rodziny. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody w poszczególnych kategoriach:

Dzieci w wieku przedszkolnym:

  • I miejsce – dzieci w wieku 4 i 5 lat z grupy „Motylki” oraz Grupy „Smerfy” z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Świdnicy, które przy pomocy opiekunek: Elżbiety Stelmach i Katarzyny Nitkiewicz, wykonały Świdnicką Szopkę Bożonarodzeniową z motywem dzików.
  • II miejsce – dzieci w wieku 4 lat z grupy „Pszczółki” i ich opiekunów: Katarzyny Witkiewicz oraz Małgorzaty Domareckiej z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Świdnicy. Nagrodzona praca posiada motyw katedry świdnickiej i ratusza świdnickiego.

Dzieci i młodzież w wieku szkolnym:

  • I miejsce przyznano Oliwii Włodkowskiej, Igi Szklarczyk, Poli Szklarczyk, Mileny Kijek, Nadii Pieczonki, Ady Pieczonki, Klaudii Chudy, Agaty Hruszowiec, Amelki Jaskuły, Kingi Czajkowskiej, Magdy Mojsy, Nataszy Pełki, Poli Żak, Oliwii Nowak, Julii Tarnowskiej, Alicji Szczepary, Tymka Arczykowskiego, Zuzi Żurakowskiej oraz Mai Gabryelskiej – uczestnikom zajęć w Pracowni Ceramicznej Miejskiego Domu Kultury w Świdnicy pod opieką Elżbiety Tarnowskiej.

Osoby dorosłe:

  • I miejsce dla Malwiny Orłowskiej z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Świdnicy oraz jej opiekuna Jacka Kulaszewskiego,
  • II miejsce dla uczestników pracowni technicznej Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świdnicy: Malwiny Orłowskiej, Łukasza Kawy, Dariusza Górajewskiego, Michała Zatorskiego i Michała Furmanka oraz ich opiekuna: opiekuna Jacka Kulaszewskiego.

Rodzina:

  • I miejsce dla Tamary Pełki (lat 3), Nataszy Pełki (lat 12), które wraz z mamą Martą Łopacką przygotowały pachnącą świdnicką szopkę bożonarodzeniową z piernika,
  • II miejsce dla Weroniki Woźny (lat 11), Edyty Ryszko-Woźny i Grzegorza Woźnego, którzy przygotowali świdnicką szopkę bożonarodzeniową nawiązującą do Kościoła NMP na Osiedlu Młodych.

Ze względu na pandemię COVID-19 dyplomy i nagrody zostaną wręczone w poszczególnych kategoriach konkursowych indywidualnie – po wcześniejszym uzgodnieniu terminu ich odbioru z laureatami oraz przy spełnieniu reżimów sanitarnych.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. mn/

Poprzedni artykułGwiazdkowe prezenty dla całej rodziny
Następny artykułKilkuset pracowników świdnickiego szpitala zainteresowanych szczepieniami przeciw koronawirusowi