Strona główna 0_Slider Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister zdrowia przedstawił możliwy termin

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister zdrowia przedstawił możliwy termin

0

Analizujemy różne scenariusze. Generalnie zakładamy, że raczej będziemy puszczali dzieci do szkoły [po feriach], zaczynając od klas I-III – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z RMF FM. Zaznaczył przy tym, że nie przewiduje zmiany decyzji w sprawie organizowania ferii zimowych, które w całym kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 roku.

Na  RMF FM Niedzielski był pytany, czy planowany jest powrót uczniów do szkół. Szef MZ wskazał, że niezależnie od szczepień i tempa ich realizacji przy podejmowaniu decyzji rząd będzie w dalszym ciągu bazował na dziennej liczbie zakażeń w danym regionie i w całym kraju. – Jeżeli chodzi o to, co się będzie działo po feriach, to analizujemy różne scenariusze. Ale generalnie zakładamy, że raczej będziemy puszczali dzieci do szkół, zaczynając od klas I-III. Który z wariantów, czy to będzie szerzej, czy węziej, tzn. częściowo nauka rotacyjna, hybrydowa dla tych klas, o tym jeszcze rozmawiamy z ministrem Przemysławem Czarnkiem – przekazał minister zdrowia.

Szef resortu zdrowia powtórzył, że powrót do szkół dzieci z klas I-III po feriach, czyli 18 stycznia, to najbardziej prawdopodobny scenariusz, choć jednocześnie zastrzegł, że jest za wcześnie, aby przesądzać, że jest to sztywny termin. – Tak jak cały czas powtarzam, on zależy od tego, w jakim miejscu rozwoju pandemii będziemy, ile będzie tych dziennych zachorowań. I ja oczywiście bardzo nie lubię tworzyć tutaj prognoz, bo one niestety – tak jak cała pandemia – lubią nas zaskakiwać, ale wydaje się, że w okolicach połowy stycznia będziemy mieli takie warianty, takie scenariusze – jeżeli oczywiście w ferie nic się nie stanie – że dzieci na 90% wrócą do szkół – powiedział.

Minister zdrowia podtrzymał też decyzję w sprawie ferii zimowych. – Będę w tej sprawie nieugięty, bo zdecydowanie najważniejszym celem jest to, żeby przywracać normalność nie tylko w okresie ferii. Nie chciałbym, żeby przywracanie normalności w czasie ferii odbiło się za chwilę czkawką i nie będziemy mogli puścić dzieci do szkół, bo będziemy mieli przyspieszenie pandemii. Wolałbym, żeby tą pierwszą decyzją, która będzie oznaczała powrót do normalności to był powrót dzieci do szkół, przynajmniej z tych klas najmłodszych. Uważam, że w tym sensie ferie powinniśmy potraktować jako ostatni akt normalności przed szczepieniami – zaznaczył Niedzielski w RMF FM.

/RMF FM, PAP, opr. mn/

Poprzedni artykułKierowcy doczekali się remontu przejazdu na Westerplatte [FOTO]
Następny artykułNiemal stuletnia parowozownia zrównana z ziemią [FOTO]