Strona główna Wydarzenia „Gwiazda Betlejemska” znów pojawi się na niebie. Ostatni raz widziano ją 800...

„Gwiazda Betlejemska” znów pojawi się na niebie. Ostatni raz widziano ją 800 lat temu

0

Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna będzie miała miejsce w noc przesilenia zimowego, czyli najdłuższą noc roku. W związku z tym, że przypada 21 grudnia, a więc tuż przed Wigilią i Świętami Bożego Narodzenia, zjawisko nosi nazwę Gwiazdy Betlejemskiej. Będzie można je obserwować gołym okiem – donosi National Geographic.

Koniunkcja to nic innego jak „złączenie”, czyli ustawienie ciał niebieskich w jednej linii z obserwatorem. 21 grudnia na niebie „połączą się” dwie największe planety naszego Układu Słonecznego. Jowisz i Saturn na ziemskim niebie będą oddalone od siebie o zaledwie 0,1 stopnia, co sprawi, że z naszej perspektywy będą wyglądały jak jeden świetlisty punkt. NASA podała, że ​​Jowisz i Saturn „stopniowo zbliżają się do siebie” i w szczytowym punkcie będą oddalone od siebie zaledwie o „jedną piątą księżyca w pełni”.

Koniunkcje między Saturnem a Jowiszem wcale nie należą do rzadkości, zachodzą bowiem co 20 lat, choć rzadko zbliżają do siebie aż tak, jak w tym roku. Poprzednio takie zjawisko można było dostrzec gołym okiem w 1226 roku, a więc blisko 800 lat temu. Jowisz i Saturn znacząco zbliżyły się do siebie także w 1623 roku, jednak astronomowie twierdzą, że panujące wówczas warunki obserwacyjne i położenie Słońca najprawdopodobniej uniemożliwiły oglądanie zjawiska. W 2000 roku, w czasie ostatniego takiego epizodu, planety znajdowały się zbyt blisko Słońca, abyśmy mogli łatwo je obserwować.

Jak twierdzi Amy C. Oliver, rzeczniczka Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian, na następną Gwiazdę Betlejemską nie będziemy musieli czekać 800 lat, a jedynie 60. Z wyliczeń Centrum wynika, że kolejna wielka koniunkcja, gdy Jowisz i Saturn znajdą się tak blisko siebie, będzie miała miejsce w 2080 roku, a później dopiero w 2400.

/National Geographic Polska, opr. mn/

Poprzedni artykułZrób zdjęcie i wygraj wyjątkowe prezenty pod choinkę! [KONKURS ŚWIĄTECZNY]
Następny artykułRemont al. Niepodległości ma potrwać 3 lata. Przygotowania do przetargu na ostatniej prostej