Strona główna 0_Slider Fundusz Inwestycji Lokalnych. Rząd PiS nagrodził „swoje” samorządy?

Fundusz Inwestycji Lokalnych. Rząd PiS nagrodził „swoje” samorządy?

3

We wtorek, 9 grudnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił podział środków w ramach drugiego etapu rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do części samorządów pieniądze popłynęły szerokim strumieniem, inne nie dostały nic. Co decydowało o takim podziale?

Podczas kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy ważnym elementem były informacje o dotacjach z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Wówczas dostali wszyscy. Na zdjęciu kampania w Świdnicy

Fundusz Inwestycji Lokalnych powstał jako rządowy program wsparcia dla samorządów w związku ze stratami, jakie poniosły budżety w czasie pandemii koronawirusa. W pierwszym etapie zostało rozdysponowane 6 miliardów złotych, a podziału dokonano według algorytmu i bezzwrotną pomoc na dowolnie wybrane inwestycje. Po uwagę brano wielkość gminy, miasta i powiatu oraz straty, jakie powstały w budżecie. Fundusz stał się jednym z elementów czerwcowej kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Podczas spotkań z wyborcami wybranym samorządowcom wręczano  symboliczne czeki. Pieniądze na konta wpłynęły we wrześniu. Do Świdnicy trafiło ponad 4 mln 55 tys. zł, do Świebodzic – 1 mln 413 tys. zł, do gminy Dobromierz – 1 mln 240 tys. zł, do gminy Jaworzyna Śląska – 1 mln 295 tys. zł, do gminy Marcinowice – 562 tys. zł, do gminy Strzegom – 1 mln 916 tys. zł, do gminy Świdnica – 2 mln 466 tys. zł, a do gminy Żarów – 1 mln 570 tys. zł.

W drugim naborze już nie wszystkie samorządy dostały wsparcie, choć wszystkie mogły się o nie ubiegać. – Skończyliśmy z logiką Polski A, czy Polski B i C. Polska ma się rozwijać równomiernie – powiedział 8 grudnia premier Mateusz Morawiecki. Tym razem nabór miał charakter konkursu. Podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu. Oceny wniosków dokonywała komisja powołana przez premiera. Jej składu na stronach kancelarii Rady Ministrów nie podano.

Tak naprawdę decydowała książeczka partyjna – mówi część samorządowców. Analiza podziału środków tylko w powiecie świdnickim pokazuje, że największymi beneficjentami są te samorządy, gdzie władzę piastują osoby związane lub sympatyzujące z Prawem i Sprawiedliwością. I tak do gminy Jaworzyna Śląska trafi najwięcej, bo ponad 8 mln 200 tysięcy złotych, do gminy Marcinowice 7 mln 400 tysięcy złotych, do Strzegomia 4 mln 100 tysięcy. Pozostałe gminy, którymi zarządzają niezależni lub związani z opozycyjnymi partiami wójtowie, burmistrzowie i prezydent nie dostali ani złotówki, mimo że wnioski również zostały złożone.

Nie zamierzam komentować sposobu podziału środków – mówi burmistrz Żarowa, Leszek Michalak. Gmina nie dostała nic, a zlożyła tylko jeden wniosek na adaptację budynku pod siedzibę Ośrodka Pomocy Społecznej. – Oczywiście nie będziemy się poddawać i złożymy wniosek jeszcze raz do kolejnego naboru lub będziemy szukać innych źródeł finansowania.

O wyjaśnienie mechanizmu podziału środków 9 grudnia zwróciliśmy się do biura prasowego Kancelarii Rady Ministrów. czekamy na odpowiedź.

W drugim naborze rozdysponowano 4,35 mld zł. W kolejnym, który ma zostać wkrótce ogłoszony, do podziału będzie 1,65 mld zł.

W II naborze wsparcie otrzymali:

Gmina Jaworzyna Śląska:
Przebudowa chodników wraz z infrastrukturą towarzyszącą i budową oświetlenia przejść dla pieszych w Jaworzynie Śląskiej – 731,276.33 zł
Przebudowa budynku Urzędu Miejskiego – 1,500,000.00 zł
Poprawa bezpieczeństwa i ochrony źródeł wody pitnej – 2,749,050.00 zł
Montaż urządzeń zabawowych, nawierzchni bezpiecznych, siłowni zewnętrznej i elementów małej architektury – 3,300,000.00 zł

Gmina Marcinowice:
Modernizacja placów zabaw w 12 miejscowościach – 1,000,000.00 zł
Budowę ogólnodostępnych chodników w 8 miejscowościach – 2,200,000.00
Modernizację i remont stacji uzdatniania wody w miejscowości Strzelce – 4,200,000.00 zł

Gmina Strzegom:
Przebudowa chodników na ul. Bankowej – 500,000.00 zł
Zakup 5 autobusów – 3,600,000.00 zł

Wsparcia nie otrzymali:

Gmina Żarów:

Gmina Żarów w obecnym rozdaniu rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych wnioskowała o przyznanie środków w wysokości: 1 569 639,00 złotych. Środki te miały być przeznaczone na kompleksową przebudowę i adaptację budynku przy ul. Armii Krajowej 58 w Żarowie w celu nadania mu nowych funkcji społecznych. Po remoncie i dostosowaniu infrastruktury w obiekcie będzie znajdował się Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Stanu Cywilnego, archiwum urzędowe oraz przestrzeń służąca do organizacji spotkań, szkoleń i wykorzystywana przez mieszkańców oraz stowarzyszenia działające na terenie gminy Żarów. Budynek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w obiekcie będą wykorzystywane niskoemisyjne źródła ciepła oraz panele fotowoltaiczne.

Gmina Świebodzice:

Gmina Świebodzice w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych złożyła 4 wnioski, z których pierwszy na kwotę 805 538,02 zł dotyczył przebudowy ul. Siennej wraz z siecią kanalizacji sanitarnej i deszczowej (szacowany koszt inwestycji wynosi 1 006 922,52 zł), drugi na kwotę 1 248 800,00 zł dotyczył dokończenia w ramach IV etapu budowy dróg i chodników wraz z uzbrojeniem na terenie aktywizacji gospodarczej w rejonie ul. Strzegomskiej i ul. Przemysłowej (szacowany koszt inwestycji wynosi 1 248 800,00 zł), trzeci na kwotę 4 000 000,00 zł dotyczył przebudowy ul. Droga Węglowa wraz z budową oświetlenia oraz sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej (szacowany koszt inwestycji 5 000 000,00 zł), natomiast czwarty na kwotę 6 370 011,87 zł dotyczył budowy Małej Obwodnicy w rejonie Osiedla Piastowskiego wraz z oświetleniem i kanalizacją deszczową (szacowany koszt inwestycji 7 962 514,84 zł).

Gmina Świdnica:

Gmina Świdnica wnioskowała o dotację w wysokości 5 mln 150 tys. zł na budowę pełnowymiarowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Grodziszczu i 3 mln. 600 tysięcy zł na przebudowę Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej.

Świdnica:

Budowa komunalnego wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Leśnej (24 mieszkania) – kwota łączna 3 500 000,00 zł, dofinansowanie 1 925 000,00 zł

Rewitalizacja obiektów sportowych,  w tym 100 letni basen zewnętrzny  – kwota wnioskowana 38 500 000,00 zł

Rozbudowa wraz z przebudową ul. Kraszowickiej w Świdnicy – kwota wnioskowana 6 236 604,47 zł.

Powiat świdnicki otrzymał 1,5 mln złotych dotacji na zakup tomografu dla szpitala Latawiec, a biegał się – poza tomografem – o dofinansowanie remontu I LO oraz zakupu ambulansu dla Pogotowia Ratunkowego.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułZdobyli granty w konkursie „WzMOCnij swoje otoczenie”. Na co trafią środki?
Następny artykułNie ma weta. Środki z budżetu unijnego i funduszu odbudowy popłyną do krajów UE