Strona główna Wydarzenia Zdobyli granty w konkursie „WzMOCnij swoje otoczenie”. Na co trafią środki?

Zdobyli granty w konkursie „WzMOCnij swoje otoczenie”. Na co trafią środki?

0

Mimo trwającej pandemii i gorszej sytuacji finansowej polskich samorządów, w małych społecznościach wciąż rodzą się ciekawe inicjatywy. W zakończonej właśnie II edycji programu grantowego „WzMOCnij swoje otoczenie” Polskie Sieci Elektroenergetyczne przekazały ponad 2 miliony złotych na realizację 107 projektów, które zmienią lokalne otoczenie w 70 gminach. Środki trafiły również do gminy powiatu świdnickiego.

Zadaszony parking rowerowy w Mokrzeszowie zrealizowany ze środków programu „WzMOCnij Swoje Otoczenie”

W tym roku w programie „WzMOCnij swoje otoczenie” udział wzięły samorządy, ich jednostki budżetowe, np. szkoły, przedszkola czy ośrodki pomocy społecznej, a także organizacje pozarządowe z terenu ponad 70 gmin z całej Polski. Dolny Śląsk ma aż 26 zwycięskich projektów. Najwięcej inicjatyw zgłosiły urzędy gmin (19 projekty), a także jednostki samorządowe (4) oraz organizacje pozarządowe (3). Projekty można było zgłosić w aż 6 kategoriach – dolnośląscy laureaci postawili na edukację (29%) oraz zdrowie (26%). Zwycięskie okazały się też projekty w kategoriach rozwój wspólnej przestrzeni (19% projektów), aktywność fizyczną (19%), bezpieczeństwo (7%).

W związku z pandemią zmieniliśmy zasady przyznawania grantów, aby móc lepiej zareagować na potrzeby lokalnych społeczności. Zainteresowanie naszym programem było bardzo duże. W II edycji otrzymaliśmy w sumie ponad 200 zgłoszeń, a 107 z nich wybraliśmy do realizacji – mówi Aleksander Maicher z Wydziału Komunikacji Społecznej PSE. Wśród nich znalazły się projekty z gminy Świdnica, Dobromierz, Strzegom oraz ze Świebodzic, które nagrodzono grantami w wysokości ponad 115 tysięcy złotych.

Jakie projekty otrzymały finansowe wsparcie?

W II edycji programu Urząd Gminy w Świdnicy zgłosił projekt zakupu laptopów z oprogramowaniem do placówek oświatowych. Celem projektu jest poprawienie warunków do realizacji zdalnego nauczania dla 6-letnich uczniów realizujących obowiązkowe przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówkach. Sprzęt trafi do 3 szkół podstawowych i 3 przedszkoli na terenie gminy Świdnica.

Koło Gospodyń Wiejskich w Mokrzeszowie przeznaczyło grant na budowę parkingu rowerowego w centrum miejscowości. W ramach inicjatywy zamontowana została zadaszona i zabudowana wiata rowerowa i stojaki na rowery. Projekt zakładał również ułożenie kostki brukowej pod wiatą, a także nasadzenie kwiatów i krzewów, które zrealizowane zostaną wiosną 2021 roku. W ramach inicjatywy wyznaczona została również trasa rowerowa, z której mogą korzystać mieszkańcy i turyści.

W Dobromierzu postawiono na wsparcie aktywności fizycznej u najmłodszych mieszkańców – Urząd Gminy w Dobromierzu zapowiedział budowę nowego placu zabaw, a Szkoła Podstawowa w Gniewkowie zmodernizuje już istniejący plac na swoim terenie.

Urząd Gminy w Świebodzicach postawił na zakup defibrylatorów AED. Celem projektu jest zmniejszenie zagrożenia życia podczas nieszczęśliwych zdarzeń nagłego zatrzymania krążenia oraz poprawa skuteczności w niesieniu pierwszej pomocy. Każde z urządzeń wyposażone jest w specjalny program, który prowadzi ratującego przez cały proces udzielania pomocy. Zakupione zostaną 4 defibrylatory, które będą ustawione w najważniejszych punktach w mieście: w Wodnym Centrum Rekreacji, Ratuszu Miejskim, na Dworcu Kolejowym oraz w Miejskim Ośrodku Zdrowia.

Grant na realizację projektu „Bezpieczne boisko – bezpieczne dzieci w Olszanach” otrzymało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Olszany. Codzienne korzystanie z boiska w pobliżu skrzyżowania dróg powiatowych stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia młodych ludzi,
a znaczne oddalenie od wsi sprzyjało również licznym kradzieżom i wandalizmowi obiektów. Dlatego grant pozyskany w programie „WzMOCnij swoje otoczenie” został przeznaczony na wykonanie ogrodzenia boiska sportowego.

/PSE, opr. mn/

fot. radny Paweł Dziurdzia, projekt Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrzeszowie

Poprzedni artykułBiskup Ignacy Dec broni o. Tadeusza Rydzyka. Wini „nieprzychylne media”
Następny artykułFundusz Inwestycji Lokalnych. Rząd PiS nagrodził „swoje” samorządy?