Strona główna 0_Slider Biskup Ignacy Dec broni o. Tadeusza Rydzyka. Wini „nieprzychylne media”

Biskup Ignacy Dec broni o. Tadeusza Rydzyka. Wini „nieprzychylne media”

14

Kto słucha wypowiedzi dyrektora Radia Maryja na antenie, ten wie, że ani on, ani całe środowisko Radia Maryja nie broni żadnych grzesznych zachowań, tym bardziej w Kościele. Spontaniczna wypowiedź, obarczona skrótami myślowymi, została powielona i jest przedstawiana w nieprawdziwym świetle – stwierdził świdnicki biskup senior Ignacy Dec, stając w obronie o. Tadeusza Rydzyka i jego wypowiedzi dotyczącej pedofilii w Kościele.

Budzące kontrowersje słowa o. Tadeusza Rydzyka padły 5 grudnia podczas nabożeństwa z okazji 29. urodzin Radia Maryja. – To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? – mówił redemptorysta. Dyrektor rozgłośni odniósł się również do zarzutów kierowanych w stronę biskupa Edwarda Janiaka, który jest podejrzany o tuszowanie pedofilii w polskim Kościele. O. Rydzyk nazwał go „współczesnym męczennikiem mediów”. – Media to zrobiły, media tak robią. Nie dajmy się jako katolicy, że na księdza jakiegoś zaczną warczeć, filmidło jakieś zrobią – twierdził, nawiązując do filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, którego bohaterem był właśnie biskup kaliski.

Po słowach, które padły podczas w uroczystości w Toruniu, wyjaśnień od o. Rydzyka oczekiwał Prymas Polski abp Wojciech Polak. W wydanym oświadczeniu redemptorysta przeprosił za swoje wypowiedzi. Duchowny zapewnił w nim, że „nie było jego intencją ranienie kogokolwiek, a zwłaszcza osób, które jako małoletnie doświadczyły przestępstw seksualnych ze strony duchownych. Tacy sprawcy, po rzetelnym dochodzeniu i udowodnieniu, winni spotkać się ze stosowną karą”. – W żaden sposób nie miałem zamiaru krytykować ani tym bardziej podważać decyzji Ojca Świętego wobec toczącej się sprawy ks. bpa Edwarda Janiaka. W mojej wypowiedzi odnosiłem się do atmosfery medialnej, która ferując przedwczesne wyroki utrudnia właściwym organom rzeczowe zbadanie problemu, dogłębne wyjaśnienie jego przyczyn, aby ofiary mogły otrzymać niezbędne zadośćuczynienie, a Kościół – również zraniony takimi czynami – środki zaradcze na przyszłość. Zdaję sobie sprawę, iż moje spontanicznie wypowiedziane słowa zostały inaczej zrozumiane i boleśnie dotknęły wiele osób. Przepraszam, iż tak się stało. Nie było to moim zamiarem – zaznaczył dyrektor rozgłośni.

W obronie o. Rydzyka postanowił stanąć biskup senior diecezji świdnickiej Ignacy Dec, który był obecny na urodzinach Radia Maryja. – Kto słucha wypowiedzi dyrektora Radia Maryja na antenie, ten wie, że ani on, ani całe środowisko Radia Maryja nie broni żadnych grzesznych zachowań, tym bardziej w Kościele. Spontaniczna wypowiedź, obarczona skrótami myślowymi, została powielona i jest przedstawiana w nieprawdziwym świetle. Nieprzychylne media pokazały nawet skrót tej wypowiedzi, a po niej oklaski, których nie było – stwierdził bp Dec w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. Jego zdaniem dyrektor rozgłośni „zwrócił jedynie uwagę na to, jak media odnoszą się do Kościoła”. – To media, nie czekając na koniec sprawy biskupa, nie czekając na żadne stanowisko sądu czy Stolicy Apostolskiej, wydają wyrok potępiający. Dla mediów lewicowo-liberalnych każda okazja jest dobra, by uderzyć w Kościół – wskazał.

Biskup senior zapewniał przy tym, że „Kościół jednoznacznie mówi o odpowiedzialności za grzech i nikt w Kościele nie sugeruje, że winny nie powinien ponieść kary”. – My jednak podkreślamy, że potępić należy czyny, a nie – jak czynią to liberalne media – osoby – przekonywał bp Dec, zaznaczając, że „Ojciec Tadeusz podczas rocznicy Radia Maryja nie rozsądzał o niewinności lub winie ks. bp. Edwarda Janiaka. Nie podważał także żadnych decyzji kościelnych, jakie wobec niego zostały podjęte”.

/Nasz Dziennik, Rzeczpospolita, opr. mn/

Poprzedni artykułŚwidniccy policjanci w galeriach handlowych i sklepach. Pilnują przestrzegania obostrzeń
Następny artykułZdobyli granty w konkursie „WzMOCnij swoje otoczenie”. Na co trafią środki?