Strona główna Polityka Nie ma weta. Środki z budżetu unijnego i funduszu odbudowy popłyną do...

Nie ma weta. Środki z budżetu unijnego i funduszu odbudowy popłyną do krajów UE

5

Rządy Polski i Węgier nie zawetowały budżetu UE na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy. Budżet będzie powiązany z praworządnością. „Mamy porozumienie w sprawie budżetu UE i pakietu naprawczego” –  poinformował dzisiaj wieczorem Szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Zawetowania unijnego budżetu domagała się kategorycznie Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry twierdząc, że powiązanie wypłat z rozporządzeniem o przestrzeganiu praworządności zagrozi polskiej suwerenności. Takiej interpretacji sprzeciwiała się opozycja oraz 300 polskich samorządów. Za kompromisem optował Jarosław Gowin i jego „Porozumienie”.

W ramach 7-letniego budżetu na lata 2021-2027 przewidziano dla Polski około 96,5 mld euro. W ramach Funduszu Odbudowy pula przewidziana dla Polski to około 27 mld euro bezzwrotnych dotacji, z tego 23 mld bezpośrednio z Funduszu, a pozostała kwota jako wsparcie polityki spójności i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Oprócz tego w ramach Funduszu Polska może liczyć na 32 mld euro pożyczek gwarantowanych przez UE.

Poprzedni artykułFundusz Inwestycji Lokalnych. Rząd PiS nagrodził „swoje” samorządy?
Następny artykułRusza Dzika Liga Curlingu 2020/2021