Strona główna 0_Slider Kurator oświaty wszczyna postępowanie przeciwko nauczycielce ze Świebodzic za protest kobiet

Kurator oświaty wszczyna postępowanie przeciwko nauczycielce ze Świebodzic za protest kobiet

25

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego w Dolnośląskim Kuratorium Oświaty ma prowadzić sprawę Justyny Gąsior, polonistki ze Świebodzic. Kurator zawiadomił nauczycielkę ze Świebodzic o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w związku z podejrzeniem o popełnieniu czynu stanowiącego  uchybienie godności nauczyciela, a czynem tym miało być używanie wulgaryzmów w obecności grupy młodzieży.

Justyna Gąsior z lewej

Justyna Gąsior od lat angażuje się i inicjuje akcje w obronie praw człowieka. Jako nastolatka uczestniczyła w działaniach i warsztatach, organizowanych przez SPDC Serce i późniejszego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. W swojej szkole upominała się o prawa dzieci i młodzieży LGBT, organizując tęczowy piątek. Jest zaangażowana w działania na rzecz obrony kobiet przed przemocą. Mocno zaangażowała się w spontaniczne protesty po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który drastycznie ograniczył prawo Polek do aborcji. Jedna z największych manifestacji w Świebodzicach odbyła się 25 października.

– Jeśli Państwo są ciekawi, jak działa system wobec protestujących nauczycielek, to napiszę, że 23.11. kuratorium wszczęło postępowanie wyjaśniające ze względu na podejrzenie uchybienia godności zawodu przez publiczne używanie wulgaryzmów. Przemoc karmi się milczeniem, zatem będę na bieżąco informować o kolejach postępowania komisji dyscyplinarnej wobec mnie.Jestem pozytywnie nastawiona do rozmów z panem rzecznikiem. I bardzo ciekawa, jak to będzie się wszystko odbywać – napisała nauczycielka na swoim profilu.

Wpis nie pozostał bez odpowiedzi. Pomoc zaoferował Związek Nauczycielstwa Polskiego, odezwali się posłowie. Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierają. Mam już obrońców, którzy będą mnie reprezentowali, jeśli moja sprawa trafi do komisji dyscyplinarnej. Bo dziś okazało się, że to jeszcze nie jest przesądzone. No zobaczymy. Tak czy owak. Ogromnie wszystkim dziękuję za pomoc i wsparcie – pisze Justyna Gasior i dodaje – Tak się cieszę, że ta akcja z próbą ukarania mnie za moje poglądy przypadła na czas 16 Dni Eliminowania Przemocy Wobec Kobiet. Mogłam przecież przyjść do domu z tym pismem z kuratorium, poczuć się winną i w milczeniu i wstydzie czekać, co ze mną zechcą zrobić. Ale przemoc karmi się milczeniem. I wtedy rozwija się najbardziej. Odbieranie praw to jest też przemoc, której nie mam zamiaru się biernie poddawać.

Nauczycielka otrzymała wiele słów wsparcia od internatów, którzy napisali m.in. : „Brawo, to właśnie nauczycielka jaka marzyłaby się dla wszystkich dzieci! Wierna przekonaniem, etyczna!”, „Jesteś mega babka. Masz największe serce na świecie. Nic Ci nie zrobią a gdyby coś nie daj Panie Boże to wyjdziemy na ulicę.”, „Justyna, będę zbierać podpisy od rodziców i Twoich byłych uczniów za tym, żeby zostawili Ciebie w spokoju, takich nauczycieli nam potrzeba, z krwi i kości. A może by tak rozwiązać Kuratoria Oświaty??”.

Za zarzucany nauczycielce czyn grożą poważne konsekwencje – od nagany po wydalenie z zawodu nauczyciela.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułŚwidnica zyska bezpośrednie połączenie kolejowe z Krakowem i Katowicami
Następny artykułByła pizzeria, będzie klub seniora oraz filia biblioteki [FOTO]