Strona główna 0_Slider Była pizzeria, będzie klub seniora oraz filia biblioteki

Była pizzeria, będzie klub seniora oraz filia biblioteki [FOTO]

0

Na 2021 rok planowane jest otwarcie przebudowywanego obecnie budynku przy ulicy Malinowej, w którym dawniej mieściła się pizzeria „Al Capone”. Po zakończeniu prac przeniesie się tam filia miejskiej biblioteki na Kraszowicach, a swoją działalność rozpocznie tam klub seniora.

O pomyśle zagospodarowania na cele społeczne nieużytkowanego pawilonu przy ulicy Malinowej mówi się już od ponad dwóch lat. Wszystko zaczęło się od pomysłu utworzenia wielopokoleniowego centrum kulturalnego, który zaproponowali mieszkańcy zrzeszeni w Kraszowickim Stowarzyszeniu Inicjatyw Obywatelskich. Jak tłumaczyli, byłaby to przestrzeń na kulturę, otwarta na mieszkańców oraz umożliwiająca umacnianie więzi między pokoleniami. – Marzy nam się, aby stworzyć na Kraszowicach centrum kulturalne, gdzie każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, znajdzie coś interesującego dla siebie – twierdzili. Z uwagi na brak miejsca i warunków rozbudowy, nie było szans, by pomysł ten realizować w istniejącej filii biblioteki miejskiej przy ulicy Kraszowickiej. Z tego właśnie powodu wybór padł na budynek po „Al Capone”.

Pomysł przystosowania parterowego pawilonu z lat 80. XX wieku do potrzeb przyszłego centrum kulturalnego Kraszowic ostatecznie doczekał się realizacji. W połowie 2020 roku Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie prac, w ramach których budynek zostanie rozbudowany oraz przebudowany do nowych potrzeb. Zmianie ulegnie również wygląd zewnętrzny obiektu, a przed wejściami zamontowane zostaną czytelne napisy informujące o funkcji budynku. Co ważne, wszystkie pomieszczenia w budynku będą dostępne dla osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu przebudowy 86,5 m² pawilonu zajmować będzie klub seniora, a blisko 98 m² zajmie filia biblioteki.

Na przebudowę budynku przy Malinowej z budżetu miasta przeznaczono około 890 tys. złotych. Roboty budowlane mają zostać ukończone w I kwartale 2021 roku. – Prace są zaawansowane – zapewnił wiceprezydent Szymon Chojnowski podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, potwierdzając, że otwarcie obiektu planowane jest na przyszły rok. Wiceprezydent zwracał przy tym uwagę na korzyści wynikające z przeprowadzki kraszowickiej filii biblioteki w nowe miejsce. – Obecne warunki lokalowe filii są o niskim standardzie, natomiast nowa siedziba będzie od początku zaplanowana i przystosowana do działalności bibliotecznej. Będzie ona dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, zgodnie z zapisami ustawowymi o zapewnieniu mieszkańcom dogodnego dostęp do materiałów bibliotecznych i informacji. Ponadto, zdecydowanie zostaną poprawione warunki korzystania z zasobów bibliotecznych poprzez wydzielenie powierzchni do wypożyczania, czytelni, stanowisk komputerowych oraz strefy dla najmłodszych czytelników – wyliczał Chojnowski.

Również na przyszły rok planowane jest otwarcie klubu seniora, który będzie działał w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. Według wstępnych założeń, będzie on czynny od poniedziałku do piątku. W przypadku większego zainteresowania ze strony mieszkańców rozważane będzie jego udostępnienie również w weekendy. – Jesteśmy przed otwarciem tej placówki. Chcemy porozmawiać z seniorami, żeby określili swoje potrzeby – zaznaczył wiceprezydent Świdnicy.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKurator oświaty wszczyna postępowanie przeciwko nauczycielce ze Świebodzic za protest kobiet
Następny artykułEkspedientka bez maseczki, libacja pod pomnikiem i bezdomni śpiący między krzakami. Interwencje straży miejskiej