Strona główna 0_Slider Krótszy czas oczekiwania na wyniki i zniesiony limit badań w świdnickim punkcie...

Krótszy czas oczekiwania na wyniki i zniesiony limit badań w świdnickim punkcie wymazów

0

Przywrócenie możliwości wykonywania badań odpłatnych, skrócenie czasu oczekiwania na wyniki do 72 godzin, a także zniesienie dziennego limitu badań. Szpital w Bolesławcu poinformował o zniesieniu ograniczeń w funkcjonowaniu punktów poboru wymazów do testu na SARS-CoV-2, za prowadzenie których odpowiada placówka. Wcześniejsze ograniczenia w pracy punktów były spowodowane przeciążeniem szpitalnego laboratorium.

Świdnicki punkt pobrań został uruchomiony 22 października przy Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul. Armii Krajowej. Na początku listopada jego funkcjonowanie zostało drastycznie ograniczone – zawieszono wykonywanie badań odpłatnych, wprowadzony dzienny limit 50 testów, zaś osoby przebadane musiały liczyć się nawet z 10-dniowym czasem oczekiwania na wynik. – Zapotrzebowanie jest ogromne i przerosło nasze możliwości. Musieliśmy wprowadzić ograniczenia, by zrealizować już rozpoczęte badania – tłumaczyła Jolanta Sobczak, kierownik działu organizacyjnego bolesławieckiego szpitala, który prowadzi świdnicki punkt.

Jak potwierdzał Kamil Barczyk, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, tamtejsze laboratorium zostało przeciążone – dziennie docierało do niego nawet do dwóch tysięcy próbek, znacznie wykraczając poza możliwości placówki, w której można było wykonywać maksymalnie 700 badań. W ubiegłym tygodniu władze szpitala poinformowały, że testowaniem części próbek zajmie się podwykonawca, natomiast sama placówka za około 300 tys. złotych zakupiła nowe urządzenia pozwalające na wykonywanie do 1500 badań dziennie. Wraz z rozbudową laboratorium zapowiedziano, że możliwe stanie się zwiększenie limitów w poszczególnych punktach prowadzonych przez szpital.

16 października poinformowano o zniesieniu dotychczasowych ograniczeń. – Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu informuje, że została zwiększona wydajność laboratorium molekularnego co pozwala na zniesienie ograniczeń i przyśpieszenie badań w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki tym działaniom w punktach wymazowych zniesiono limity, przyjmowane są na nowo badania komercyjne, skrócił się czas oczekiwania na wyniki – obecnie do 72 godzin – przekazano w komunikacie bolesławieckiego szpitala.

Wszelkie informacje związane z terenowymi punktami poboru testu COVID-19 udzielane są pod numerem telefonu 75 738 02 03. Szczegóły dotyczące wykonywania badań komercyjnych dostępne są na stronie internetowej ZOZ w Bolesławcu.

/mn/

Poprzedni artykułTym razem musieli uznać wyższość przeciwników…
Następny artykułWojciech Murdzek wraca do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego