Strona główna 0_Slider Biblioteki w czasie pandemii. Książki na wynos i udogodnienia dla czytelników

Biblioteki w czasie pandemii. Książki na wynos i udogodnienia dla czytelników

0

Od 7 listopada obowiązują ograniczenia w działalności instytucji kultury, które zostały wprowadzone przez rząd w celu ograniczenia epidemii koronawirusa. Zamknięte zostały teatry, filharmonie, opery, muzea, kina, domy kultury, galerie sztuki oraz biblioteki. Pomimo wprowadzonych restrykcji, literacki głód czytelników na różne sposoby próbują zaspokoić placówki biblioteczne działające na terenie powiatu świdnickiego.

„Książka na wynos” w Świdnicy

Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy uruchomiła usługę „Książka na wynos”, dzięki której zamówienie na książkę można złożyć telefonicznie lub droga elektroniczną. – Aby wypożyczyć książkę trzeba zadzwonić pod nr tel. 74/640 09 37 lub 603 563 933. Można także skorzystać z usługi  “zapytaj bibliotekarza” na stronie internetowej biblioteki i złożyć zamówienie drogą elektroniczną. W momencie skompletowania zamówienia skontaktujemy się z czytelnikiem celem jego przekazania – mówi Ewa Cuban, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Zamówienia realizowane będą w kolejnym dniu roboczym w godzinach od 9.00 do 15.00. Udostępnianie przygotowanych książek i innych materiałów bibliotecznych odbywać się będzie na zewnątrz przed wejściem do biblioteki od strony placu z dzikami, o ustalonej godzinie. – Podczas odbioru książek prosimy o zasłanianie nosa i ust oraz zachowanie dystansu. Kontakt z pracownikiem ograniczmy do minimum – dodaje Cuban. Zwrotów książek można dokonać poprzez wrzutnię znajdującą się obok wejścia do biblioteki. Nie trzeba oddawać książek już wypożyczonych, gdyż termin został przesunięty do 15 grudnia.

Usługa dostępna jest również w filiach świdnickiej biblioteki. Aby wypożyczyć książkę z konkretnej filii należy zadzwonić lub napisać maila:

Udostępnianie przygotowanych książek i innych materiałów bibliotecznych odbywać się będzie na zewnątrz przed wejściem do filii bibliotek, o ustalonej godzinie.

„Książka do domu” dla świdnickich seniorów i osób niepełnosprawnych

Z myślą o osobach starszych, przewlekle chorych lub niepełnosprawnych ruchowo, które wypełniły kartę zobowiązania i nie mogą samodzielnie korzystać ze zbiorów w działach oraz filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy, zorganizowano akcję „Książka do domu”. Dostarczaniem zbiorów do domu czytelników zajmują się bibliotekarze i wolontariusze. Szczegółowe informacje uzyskać można pod numerem telefonu: 74/ 640 09 46, w godzinach od 9.00 do 15.00.

„Książka na telefon” w Strzegomiu

W związku z przedłużającym się zamknięciem Biblioteki Miejskiej w Strzegomiu, dyrekcja i pracownicy uruchomili projekt „Książka na telefon”. Czytelnicy mogą korzystać z bogatego księgozbioru, wystarczy tylko zadzwonić (74) 649 24 14 lub napisać e-maila na adres: wypoż[email protected]. – Przygotujemy książki, a państwo je tylko odbierzecie. Bardzo zachęcamy do korzystania z tej formy wypożyczeń. Mamy dużo nowości i chcemy się z państwem nimi podzielić – tłumaczy Regina Puczka, dyrektor strzegomskiej biblioteki.

Swoje zasoby udostępniła również „Polona”, jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i największa tego typu w Polsce. W wyszukiwarce wystarczy wpisać: „Polona” Biblioteka Narodowa. – Serdecznie zapraszamy. Czekamy na telefony i e-maile – zachęcają strzegomscy bibliotekarze.

Biblioteka w Jaworzynie proponuje korzystanie z darmowych ebooków

Biblioteka Publiczna w Jaworzynie Śląskiej zachęca wszystkich czytelników i miłośników literatury do skorzystania bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych ebooków i audiobooków, jaką oferują organizatorzy akcji Czytaj PL. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednej z oficjalnych grafik akcji. Widniejący na plakacie poniżej kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć wyjątkowe bestsellery. W tym roku po raz pierwszy książki będzie można czytać na czytnikach elektronicznych inkBOOK Calypso. Czytać i słuchać 12 bestsellerowych pozycji można do końca listopada – za darmo.

Akcja Czytaj PL jest od początku realizowana jako element programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Jej organizatorami są: KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, i Woblink – największa w Polsce platforma z ebookami, audiobookami i książkami papierowymi. Organizowana i rozwijana od 7 lat akcja Czytaj PL nie byłaby możliwa bez współpracy z jej partnerem strategicznym – Instytutem Książki, największymi wydawcami w kraju, a także z partnerującymi jej miastami.

Więcej na temat akcji Czytaj PL można przeczytać na stronie internetowej organizatorów.

/opr. mn/

Poprzedni artykułTreningi curlingu w Świdnicy dwa razy w tygodniu
Następny artykułPilnie potrzebny zamgławiacz i środki ochrony. Świdnickie pogotowie prosi o wsparcie