Strona główna Sport Inne Treningi curlingu w Świdnicy dwa razy w tygodniu

Treningi curlingu w Świdnicy dwa razy w tygodniu

0

Dolnośląski Klub Curlingowy “Dzik” Świdnica zaprasza wszystkich do spróbowania swoich sił w curlingu. Jest to jedna z najbardziej fascynujących dyscyplin olimpijskich. Treningi na świdnickim lodowisku odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki o godzinie 20:00.

– Curling to bardzo towarzyska i rekreacyjna dyscyplina sportu, w którą grać może każdy! Podczas treningów w Świdnicy dla nowych osób prowadzone są zajęcia wprowadzające. Nowoprzybyłe osoby dowiedzą się jakie są podstawowe zasady w curlingu, przeprowadzony zostanie instruktaż jak należy grać, a po około godzinie nowicjusze rozegrają swój pierwszy mecz! Curling sprawia dużo radości i bardzo łatwo jest rozpocząć swoją przygodę w tym sportem – przekonuje Bartosz Łobaza. 33-latek z Wałbrzycha, który pracuje w Świdnicy, a reprezentuje klub Sopot Curling Club Wa ku’ta. Jest też reprezentantem Polski, który ma w swoim dorobku srebrny i brązowy medal Mistrzostw Europy Dywizji B, a od marca jest prezesem zarządu DKC “Dzik” Świdnica.

Świdnica jest jedynym miejscem na Dolnym Śląsku, gdzie można spróbować tej zimowej dyscypliny olimpijskiej. W Polsce warunki do uprawiania curlingu są skromne. Istnieje tylko jedna profesjonalna 4-torowa hala w Łodzi. Dedykowane sezonowe tory do curlingu są w Gdańsku oraz w Pawłowicach na Śląsku. Dzięki uprzejmości Polskiej Federacji Klubów Curlingowych, która pożyczyła niezbędne kamienie do gry, w Świdnicy możemy grać na 3 torach. Mimo, że curling swoją historią sięga średniowiecza to na świecie wciąż się rozwija, a Światowa Federacja Curlingu (WCF) powiększyła się ostatnio do 66 członków. Największą popularnością curling cieszy się w Kanadzie, gdzie zarejestrowanych jest około 900 tysięcy zawodników! W Europie liderem pod względem dedykowanych miejsc do gry jest Szwajcaria. W zeszłym roku hala curlingowa została otwarta w Brazylii, a Nigeria rozpoczęła budowę pierwszego takiego obiektu w Afryce.

Dzięki uprzejmości OSiR-u Świdnica w tym sezonie możemy zaoferować wcześniejszą godzinę treningów i to jeszcze dwa razy w tygodniu. Serdecznie zapraszamy na treningi również młodzież w wieku 13-18 lat. Chcielibyśmy stworzyć sekcję juniorów młodszych, która mogłaby rywalizować w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i reprezentować Województwo Dolnośląskie, które do tej pory jeszcze nie miało okazji wystawić swojej reprezentacji. Jeżeli będą chętne osoby, być może stworzymy dedykowaną grupę treningową tylko dla nich. W curlingu bardzo ważny jest tzn. DUCH CURLINGu, który jest opisany na pierwszej stronie zasad gry WCF (tekst poniżej) – podsumowuje Bartosz Łobaza.

“DUCH CURLINGU”

Curling to gra umiejętności i tradycji. Dobrze wykonane zagranie jest przyjemnością dla oczu. Jest nią też wspaniały widok, gdy uświęcona czasem tradycja curlingu przejawia się w prawdziwym duchu tej gry. Curlerzy grają aby wygrać, lecz nigdy aby poniżyć przeciwników. Prawdziwy curler nigdy nie przeszkadza przeciwnikom i nie utrudnia im zaprezentowania najwyższych umiejętności – woli raczej przegrać, niż wygrać nieuczciwie.

Curlerzy nie łamią rozmyślnie reguł gry, ani nie lekceważą jej zwyczajów. Jeśli jednak zauważą, że tak nieumyślnie postąpili, jako pierwsi powinni zgłosić swój błąd.

Choć głównym celem gry w curling jest porównanie umiejętności zawodników, to duch curlingu wymaga zachowania sportowej postawy, życzliwego i honorowego zachowania.

Ten duch powinien wpływać zarówno na interpretację i stosowanie reguł gry, jak i na zachowanie wszystkich zawodników na lodzie i poza nim.” (Zasady curlingu i reguły zawodów, WCF).

Zajęcia są prowadzone przez Bartosza i doświadczonych zawodników, również medalistów mistrzostw Polski. Każdy może przyjść i spróbować swoich sił. Wystarczy zabrać ze sobą buty sportowe na zmianę, ciepłe skarpety i spodnie, które nie będą krępowały ruchów (odradzamy jeansy). W tym sezonie obowiązkowe są również maseczki oraz rękawiczki oraz obowiązuje limit 50 osób. Opłata za trening wynosi 25zł dla osób dorosłych oraz 15zł dla juniorów młodszych (do 18. roku życia).

/DKC „Dzik” Świdnica/

Poprzedni artykułSamochód ściął przydrożny krzyż. Kto postawi zabytek na dawne miejsce?
Następny artykułBiblioteki w czasie pandemii. Książki na wynos i udogodnienia dla czytelników