Strona główna 0_Slider Świdnica wczoraj i dziś. Ul. Armii Krajowej

Świdnica wczoraj i dziś. Ul. Armii Krajowej

1

Miasto żyje, zmienia się, czasem aż nie do poznania! Często jednak wydaje się, jakby czas stanął w miejscu. Zapraszamy do oglądania metamorfozy, jaką przeszła Świdnica. W tym odcinku ul. Armii Krajowej.

W każdy weekend publikujemy nowe zdjęcie, które można przez tydzień oglądać na stronie głównej Swidnica24.pl. Suwak (znajduje się połowie zdjęcia, porusza się w prawo i lewo) pozwoli Państwu przenosić się z przeszłości do współczesności.

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony Świdnica Moje Miasto.
Fot. N.N.
Kolekcja: Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
Ulica Armii Krajowej 31 (do 1945 Grenadierstr.) – ok. 1910 r.
Budynek wraz z kompleksem koszarowym powstał pod koniec XIX wieku, należał pierwotnie do 10. Pułku Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II (1 Śląski), sformowanego 21 listopada 1808 roku, przyporządkowanego do VI Korpusu Armii Niemieckiej. Mieściło się tutaj prawdopodobnie kasyno oficerskie. Budynek przed wojną przeszedł przynajmniej dwie przebudowy. Pierwszą mniejszą przeprowadzano na tarasie, na którym pojawiła się zabudowa z charakterystycznymi dwiema kwadratowymi niby pagodowymi wieżyczkami po bokach schodów. Przy drugiej większej przebudowie budynek został znacznie wydłużony w kierunku ulicy Armii Krajowej oraz całkowicie zmienił się kształt jego dachu. Obecnie nie ma już schodów i ozdobnego ogrodu, ale to prawdopodobnie dorobek radziecki. Po II wojnie światowej, do 1991 roku koszary zajmowała Armia Radziecka. Obecnie od wielu lat obiekt jest w rękach prywatnych. Widok z ulicy Niecałej.

Zdjęcie współczesne Dariusz Nowaczyński
Montaż Tomasz Kownacki

Poprzedni artykułZderzenie na krajowej piątce koło Strzegomia
Następny artykułUporządkowali ewangelicki cmentarz w Tomkowej