Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Uporządkowali ewangelicki cmentarz w Tomkowej

Uporządkowali ewangelicki cmentarz w Tomkowej

0

Mieszkańcy Tomkowej oczyścili z chwastów i śmieci opuszczony poniemiecki cmentarz. W akcję zaangażowali się radni i stowarzyszenie „Jaworzyna Śląska-Świadomi mieszkańcy”.

O akcji na portalu społecznościowym informuje radny Wojciech Syntyrz, który zamieścił zdjęcia  oraz podziękowania dla mieszkańców,  radnego Rady Miejskiej Mariusza Więcka za  pomoc w organizacji tej akcji, prezesa Stowarzyszenia „Jaworzyna Śląska – Świadomi Mieszkańcy” Roberta Cichawy za przygotowanie ciepłego posiłku, radnego Rady Miejskiej Marcina Kantora za podstawienie ciągnika z przyczepą i Marcina Burskiego za nakreślenie historii oraz wyjątkowości tego miejsca.

Według informacji podawanych na GENWIKI, w Tunkendorf (nazwa wsi przed 1945 r.) w 1895 roku mieszkało 356 osób, z czego 301 było wyznania ewangelickiego, a 55 katolickiego. W 1933 mieszkańców ubyło i odnotowanych jest 266 osób, z czego znów większość stanowią ewangelicy. Wieś od 1654 roku należała do ewangelicko-augsburskiej parafii pw. św. Trójcy (Kościół Pokoju).

/opr. red./
Zdjęcia fb Wojciech Syntyrz

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Armii Krajowej
Następny artykułRok kulturalny rozpoczęty, nagrody wręczone