Strona główna 0_Slider Sezon grzewczy trwa, są skargi na gryzący dym

Sezon grzewczy trwa, są skargi na gryzący dym

0

Mimo dość ciepłej aury, sezon grzewczy jest już w pełni. Pojawiają się także pierwsze skargi na dym, wydobywający się z kominów. Gęste szare lub czarne kłęby budzą podejrzenia, że właściciele pieców palą trującymi dla ludzi i środowiska odpadami.

O takim przypadku zaalarmowała jedna z czytelniczek, wskazując na gęsty i gryzący dym, wydobywający się z kominów dwóch budynków u zbiegu ulic Westerplatte i Bystrzyckiej w Świdnicy. Jak dodała, taka sytuacja jest w tym miejscu na porządku dziennym. – Sprawdziliśmy oba adresy – mówi Edward Świątkowski, kierownik prewencji w świdnickiej Straży Miejskiej. – W obu przypadkach nie stwierdziliśmy, by do pieców trafiły niedozwolone odpady. Niestety, palenie drewnem i węglem też daje takie efekty.

Jak dodaje strażnik, w tym roku strażnicy ze względu na pandemię mają utrudnione zadanie. – Staramy się jak najrzadziej wchodzić do mieszkań, ale oczywiście reagujemy na podobne zgłoszenia. W tym roku jest ich mniej. W ubiegłym sezonie były przypadki, gdy potwierdziliśmy palenie odpadami. W jednym przypadku pomogło badanie popiołów – mówi Świątkowski. Strażnicy w ubiegłym roku zostali przeszkoleni i otrzymali sprzęt do pobierania próbek, które później są wysyłane do badań chemicznych. Na mocy art. 191 ustawy o odpadach spalanie śmieci jest wykroczeniem, za które grozi grzywna od 20 do 5 000 tysięcy złotych.

W Świdnicy od 2015 do 2018 roku w ramach programu Kawka do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączono 554 lokale w 88 budynkach, co pozwoliło na likwidację 762 pieców węglowych. Operacja była niezwykle kosztowna. Program pochłonął 18 185 717,09 zł (w tym 10 683 000,00 zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska). Kolejne 386 900 złotych z budżetu miasta kosztowały dotacje dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zdecydowali się przejść na ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Przy wsparciu z miejskiej kasy zlikwidowano 231 pieców kaflowych i 34 kotły c.o. węglowo – koksowe. W latach 2021-2022 realizowany będzie kolejny program dotowania wymiany systemów ogrzewania na ekologiczne. Dzisiaj ostatni dzień zgłaszania wniosków.

/asz/
Zdjęcia nadesłane przez czytelniczkę

Poprzedni artykułDrukarnia Creative Partner – najlepsza drukarnia na Podkarpaciu!
Następny artykułKindloteka, czyli e-czytanie i programowanie w świdnickiej szkole