Strona główna Wydarzenia Nabór wniosków o dofinansowanie wymiany ogrzewania dobiega końca

Nabór wniosków o dofinansowanie wymiany ogrzewania dobiega końca

0

31 października upływa termin zgłaszania wniosków o dofinansowanie wymiany ogrzewania. Z dotacji mogą skorzystać mieszkańcy wszystkich gmin w powiecie świdnickim.

Fot. Dariusz Nowaczyński

Przedsięwzięcie realizowane w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej będzie w latach 2020-2022 na terenie następujących gmin Dolnego Śląska: Miasto Świdnica, Boguszów-Gorce, Dobromierz, Głuszyca, Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Mieroszów, Nowa Ruda, Miejska Nowa Ruda, Strzegom, Świebodzice, Świdnica, Walim, Miasto Wałbrzych, Żarów. W jego ramach planuje się zmodernizować łącznie minimum 637 “kopciuchów”, co powinno przełożyć się na roczny spadek emisji PM10 w wysokości 14,34 ton oraz PM2,5 w wysokości 11,13 ton. Ponadto przeciwdziałać to będzie zmianom  klimatu, dzięki planowanej redukcji emisji CO2 w wysokości 2 810 ton równoważnika CO2.

Możliwe będzie dofinansowanie modernizacji systemów grzewczych (np. podłączenie do sieci ciepłowniczej, wymiana kotła, instalacji grzewczej) w budynkach jednorodzinnych oraz w lokalach mieszkalnych własnościowych w budynkach wielorodzinnych. Przewiduje się, że na ten cel mieszkańcy będą mogli otrzymać dotację w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych na zmianę źródeł ogrzewania, w maksymalnej wysokości 25 tys. zł dla budynku jednorodzinnego i 10 tys. zł dla mieszkania w budynku wielorodzinnym. Wnioski o udzielenie dofinansowania mogą składać: osoby fizyczne będące właścicielami mieszkania w domu jednorodzinnym lub wielorodzinnym, osoby fizyczne będące właścicielami domu jednorodzinnego, wspólnoty mieszkaniowe.

Nabór rozpoczął się 1 lipca 2020 roku równocześnie na terenie wszystkich 15 gmin biorących udział w projekcie. Ostateczny termin naboru został wyznaczony na 31 października 2020 roku. Wnioski należy składać w urzędzie miasta lub gminy, na terenie której znajduje się nieruchomość wnioskodawcy. Wzory dokumentów o udzielenie grantu wraz z dołączoną do nich instrukcją wypełniania dostępne są do pobrania na stronie internetowej projektu. Po zakończeniu naboru o udzielenie grantów dokonana zostanie ich ocena. Potrwa to około 4 miesięcy. O wyborze wniosków do dofinansowania nie będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

/opr. red./

Poprzedni artykułOstatnie pożegnanie Teresy Słupianek, harcerki, wieloletniej dyrektorki SP nr 10
Następny artykułRodzina i policja poszukują 14-letniego Tomka [Aktualizacja]