Strona główna 0_Slider Odeszła Teresa Słupianek, harcerka, Honorowa Obywatelka Świdnicy

Odeszła Teresa Słupianek, harcerka, Honorowa Obywatelka Świdnicy

1

18 października zmarła hm. Teresa Słupianek, w 2014 roku wyróżniona tytułem Honorowego Obywatela Świdnicy. Została również odznaczona Honorową Odznaką za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI, przyznaną przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Teresa Słupianek urodziła się 22 sierpnia 1936 roku. Harcerski życiorys rozpoczął się już w siódmej klasie szkoły podstawowej. Pełniła szereg funkcji w Związku Harcerstwa Polskiego. Była komendantką szczepu „Ślężanie” w Liceum Pedagogicznym w Świdnicy, zastępczynią komendanta hufca Świdnica, w latach 1970-1973 komendantką naszego hufca, była przewodniczącą Komisji Stopni Instruktorskich. Komisja ta ponosi odpowiedzialność za rozwój kadry hufca, jej poziom wiedzy i umiejętności do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą. Jako wieloletnia przewodnicząca KSI wychowała kilkuset młodych instruktorów, którzy pod jej czujnym okiem realizowali swoje próby instruktorskie.

Była wielkim autorytetem i skarbnicą wiedzy harcerskiej. Dzięki uporowi druhny Teresy doprowadziła, w 1970 roku, do nadania hufcowi Świdnica imienia Szarych Szeregów. W latach siedemdziesiątych, pod jej przewodnictwem, odbywała się budowa Harcerskiego Ośrodka hufca Świdnica w Niesulicach i również z jej inicjatywy ośrodek ten nosi imię Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Druhna Teresa wspierała harcerską działalność ZHP poprzez uczestnictwo w pracach Zespołu Historycznego. Była współredagującą książkę „Historia harcerstwa świdnickiego w latach 1945-2005”.

Teresa Słupianek była wielkim autorytetem moralnym. Jako nauczycielka, instruktorka i entuzjastka harcerskich ideałów jest wychowawcą wielu pokoleń instruktorów. Przez wiele lat była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 10 w Świdnicy, a po przejściu na emeryturę podjęła dodatkową pracę w wiejskiej szkole jako nauczycielka języka polskiego. Z jej inicjatywy szkoła ta przyjęła za patrona poetę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Aktywna członkini Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej, gdzie współredagowała Rocznik Świdnicki oraz organizowała konkursy historyczne o społeczności lokalnej. Wieloletnia wolontariuszka Stowarzyszenia Dzieci Chorych „Serce”, członkini Stowarzyszenia Amazonek.

Za swoją pracę i działalność społeczną nagrodzona:
– Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
– Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP,
– tytułem Zasłużony dla Województwa Wrocławskiego oraz Wałbrzyskiego,
– tytułem Honorowy Obywatel Miasta Świdnicy,
– tytułem Zasłużony dla Chorągwi Dolnośląskiej ZHP,
– Dziecięcą Nagrodą „SERCA”,
– Odznaką „Długoletni Instruktor Hufca ZHP Świdnica”.
W Hufcu ZHP została ogłoszona żałoba.

/Za Hufiec ZHP w Świdnicy/

Poprzedni artykułElectrolux rozbudowuje fabrykę zmywarek w Żarowie
Następny artykułMeble biurowe – fotele i krzesła dla pracowników i klientów