Strona główna 0_Slider COVID-19. Od soboty strefa żółta rozszerzona na cały kraj. Jakie ograniczenia zostaną...

COVID-19. Od soboty strefa żółta rozszerzona na cały kraj. Jakie ograniczenia zostaną wprowadzone?

15

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że cały kraj zostanie objęty tzw. żółtą strefą, oznaczającą wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Tym samym od soboty, 10 października powróci obowiązek noszenia maseczek w otwartej przestrzeni, wprowadzony zostanie niższy limit osób uczestniczących w weselach i innych uroczystościach rodzinnych, a wydarzenia kulturalne i sportowe będą mogły odbywać się przy ograniczonej publiczności.

Mija 7 miesięcy od pierwszych obostrzeń. Jesienią ta druga fala do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć – zdecydowanie i kategorycznie – korzystając z naszych doświadczeń i doświadczeń innych krajów i rozmów prowadzonych w ramach UE – mówił szef rządu podczas czwartkowej konferencji. – Od 10 października wprowadzamy zasady strefy żółtej na cały kraj. W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. Maksymalna liczba gości podczas imprez okolicznościowych – do 75 osób, w restauracjach – 1 osoba na 4 m². To niektóre z zasad, które obowiązują w strefach żółtych. Proszę wszystkich o zapoznanie się z tymi zasadami i ich przestrzeganie – zaapelował Morawiecki. – Nasze podejście w tym zakresie musi doprowadzić do tego, że spowolnimy przyrost zakażeń. Tylko w ten sposób unikniemy drugiego lockdownu i niedostępności służby zdrowia dla pacjentów.

Z jakimi zmianami należy się liczyć w związku z wprowadzeniem w całym kraju żółtej strefy epidemicznej?

  • Od soboty obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa nie tylko w sklepach, urzędach, kościołach, pojazdach komunikacji miejskiej i pociągach, ale w całej przestrzeni publicznej. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
  • Podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych zajętych może być nie więcej niż 25% miejsc przewidzianych dla publiczności. To samo dotyczy kin.
  • W lokalach gastronomicznych klientów w dalszym ciągu obowiązywać będzie nakaz zakrywania ust i nosa, do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy również obsługi. Dodatkowo wprowadzony zostanie limit 1 osoby na 4 m² powierzchni.
  • W weselach, uroczystościach rodzinnych i innych imprezach będzie mogło uczestniczyć do 75 osób (z wyłączeniem obsługi).
  • Na siłowniach, w klubach i centrach fitness wprowadzony zostanie limit 1 os. na 7 m² powierzchni.
  • Bez zmian będą mogły funkcjonować aquaparki i baseny, salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu. Wydarzenia religijne będą odbywać się na dotychczasowych zasadach – obowiązkowe pozostaje zakrywanie ust i nosa.

/mn/